Dylematy licealisty

W naszym kraju co roku młodzi ludzie, którzy kończą szkołę średnią stają przed wyborem kierunku studiów. Może być to niezwykle trudna decyzja i może zaważyć na ich przyszłości. Szkoła stara się przygotować jak najlepiej przyszłych maturzystów, ale większość pracy trzeba włożyć samemu w naukę. Edukacja w liceum może być ciężka dla dorastającej młodzieży. Wtedy związywane są przyjaźnie na całe życie, uczniowie chodzą na imprezy i zaczynają wchodzić w życie dorosłe. Dodatkowo nie każdy uczeń jest w stanie powiedzieć co dokładnie chce robić i co sprawi mu przyjemność. W ten sposób młodzi ludzie czują się zagubieni i nie zawsze trafnie wybierają profile swoich klas. W liceum ogólnokształcącym właściwie każdy uczeń podchodzi do matury. Dzieje się tak ponieważ nie mają żadnego technicznego ani zawodowego przygotowania po takiej szkole, aby kontynuować swoją edukację oraz rozwój osobisty muszą iść dalej – na studia. Profilowane licea oferują swoim uczniom wiele ciekawych klas. Zazwyczaj najciężej się dostać do klasy o profilu matematyczno-fizycznym oraz do biologiczno-chemicznym.

Nieco mniej chętnych kandydatów stara się o miejsce w klasach o profilach humanistycznych czy też przyrodniczych.  Dzieje się tak, ponieważ są to zazwyczaj klasy, po których nie ma nic konkretnego. Humaniści uczą się zazwyczaj dużo o literaturze i filologii polskiej, trochę mniej o historii i wiedzy o społeczeństwie. Nie są to trudne studia, ponieważ po pierwszym roku nauki odpadają niektóre przyrodnicze przedmioty. Zostaje też ograniczona ilość godzin fizyki oraz matematyki. Matematyka na maturze jest obowiązkowa, ale wystarczy ją zdać na poziomie podstawowym, aby dostać się na studia humanistyczne. Zazwyczaj młodzi ludzie wybierają filologię polską, dziennikarstwo, pedagogikę. Są to najpopularniejsze kierunki humanistyczne. W każdej chwili nauki w liceum można zmienić zdanie i przejść do innej klasy, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nagle zmieniły wizję swojej przyszłości i chcą na przykład z klasy biologiczno-chemicznej przejść do klasy matematycznej lub przyrodniczej. Zazwyczaj wiąże się to z wieloma  zmianami w życiu młodego człowieka, musi nadrobić materiał zaległy oraz ostro zabrać się do nauki. Osoby, które są na studiach humanistycznych bardzo chwalą sobie odpowiednie przygotowanie, które uzyskały w liceum profilowanym. Uczniowie z takiej klasy mają o wiele więcej lektur obowiązkowych niż pozostali młodzi ludzie. Uczą się też pisać oraz budują swój warsztat literacki. Niektórzy ludzie idą też na mało popularne kierunki o zabarwieniu humanistycznym. Jednym z takich kierunków jest filozofia. Ta dziedzina wciąż cieszy się dużą popularnością, osoby, które ją kończą mogą stać się doskonałymi dziennikarzami. Praca z tekstem to coś wspaniałego dla osoby, która uwielbia czytać i pisać. Dodatkowo można też skończyć filologię polską i pracować jako wykładowca na uczelni albo nauczyciel. Praca nauczyciela wymaga skończenia odpowiednich kursów pedagogicznych, można z łatwością zrobić to na studiach niestacjonarnych, na przykład zaocznie. Takie studia są z reguły dobre dla osób, które kończą jakiś inny kierunek i chcą zdobyć jedynie papier na to, aby nauczać innych ludzi.

Nieco trudniej jest na studiach o kierunku ścisłym. Na przykład przyszli inżynierowie mają bardzo wiele nauki. Muszą opanować wiele trudnych przedmiotów, zazwyczaj matematyka jest największym wyzwaniem dla wszystkich, tak samo fizyka oraz chemia. Chemia w szkole średniej różni się od tej, którą spotykamy na studiach kierunkowych. Tutaj przeważnie uczy się wszelkich zależności oraz bardzo szczegółowych rzeczy. Tak samo jest ze studiami medycznymi. Przyszli lekarze to najbardziej zapracowani studenci, ogrom materiału, który trzeba na tych studiach przyswoić sprawia, że kończą je jedynie bardzo pracowite i zdolne jednostki. Nie chodzi tylko o samą medycynę, ale również o kierunki pokrewne. Równie ciężko jest na farmacji oraz na fizjoterapii. Natłok zajęć i przedmiotów kierunkowych sprawia, że studenci są bardzo przemęczeni, zwłaszcza przed sesjami i końcami semestrów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBiznes dla kobiet
Następny artykułWłasny biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here