podatki

Płacenie podatków jest to bardzo przykry obowiązek, niestety nie mamy wyjścia i musimy je płacić. Nie ma Oczywiście żadnych wyjątków dla przedsiębiorców. Konieczne jest, aby wiedzieć jaki podatek płaci firma jednoosobowa. Jest to ważne przede wszystkim na początku naszej drogi biznesie, ponieważ dopiero co wgryzamy się w przepisy i zaczynamy rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Sprawdź jakie są kluczowe informacje, które musisz wiedzieć zaczynając pierwsze kroki w biznesie. 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/firma-jednoosobowa-podatki-jaki-masz-wybor/

Jakie podatki płaci firma jednoosobowa?

Wszystko zależy tak naprawdę od nas. Prawo daje firmie osobowej wolny wybór formy opodatkowania. Wybieramy ją podczas wypełniania wniosku przy rejestracji naszej działalności w centrum ewidencji i informacji o działalności gospodarczej.

Jaki podatek wybrać w przypadku firmy jednoosobowej?

Pracownicy, który są zatrudnieni na umowę o pracę płacą podatek dochodowy na zasadach ogólnych, czyli 17 i 32 proc. Ten drugi płacony jest w przypadku przekroczenia kwoty 85 528 zł. 

Przedsiębiorca prowadzący firmę jednoosobową może wybrać dobrowolnie formę opodatkowania. Do wyboru ma:

  • Podatek dochodowy na zasadach ogólnych 17 i 32 proc.

• Podatek liniowy 19 proc. ( bez względu na ilość dochodów)

• Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ( 2-20 proc. w zależności od rodzaju działalności)

• Kartę podatkową

Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady jak i zalety. Dużo osób, które decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych w, czyli tak zwaną skalę podatkową. Niektórzy przedsiębiorcy zmuszeni są jednak korzystać z karty podatkowej. W większości Są to osoby, zajmujący się rzemiosłem. W trakcie prowadzenia swojej działalności możesz jednak zmienić formę opodatkowania. Moment takiej zmiany zależny jest od opodatkowania i każdy przedsiębiorca posiada pełną swobodę takiego wyboru.

Zobacz też: http://www.sebby.pl/samozatrudnienie-a-zus/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here