Najpopularniejsze moduły platformy ERP

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw przechodzi transformację cyfrową. To oznacza nie tylko zmianę sposobu działania, ale również wdrożenie nowoczesnego oprogramowania. W takiej firmie nie może zabraknąć systemu klasy ERP.

Nie będzie przesadą nazwanie systemu klasy ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) narzędziem do kompleksowego zarządzania firmą. Dobry system można łatwo dostosować do potrzeb i wymagań konkretnej firmy i do procesów zachodzących w takiej organizacji. Przykładem takiego uniwersalnego oprogramowania jest Microsoft Dynamics 365 Business Central, który składa się z wielu funkcjonalnych modułów. Właśnie na te funkcjonalności należy zwrócić uwagę, wybierając ERP.

Sprzedaż

Bardzo przydatnym modułem oprogramowania ERP jest bez wątpienia ten, który zajmuje się obszarem sprzedaży. Wszystkie procesy z nią związane zostaną zautomatyzowane, moduł pozwala na szybką analizę danych i podpowiada, jakie są szanse tego, że dojdzie do transakcji z konkretnym kontrahentem. Zaawansowane bazy danych ułatwiają zarządzanie informacjami, pozwalają sporządzać raporty i ustalać priorytety sprzedaży.

Obsługa Klienta

Jedną  z kluczowych funkcjonalności dobrego ERP jest moduł do kompleksowej obsługi klienta. Pozwala on nie tylko zarządzać danymi, ale i ułatwia udostępnianie informacji klientom, tworzy ich profile, gromadzi dane sprzedażowe. Taki moduł pozwala przygotowywać spersonalizowaną ofertę dla każdego klienta, a także pomaga budować jego lojalność. 

Finanse i księgowość

Jednym z podstawowych obszarów dobrej klasy systemu ERP jest moduł finansów i księgowości. Dzięki niemu można łatwo zarządzać środkami pieniężnymi w firmie (dzięki funkcjonalnościom przeprowadzania transakcji gotówkowych, sporządzania raportów kasowych, kontroli salda rachunków bankowych i stanu środków pieniężnych), obsługiwać rachunki bankowe i płatności (np. księgowanie, rozliczanie płatności i zobowiązań), zarządzać należnościami i ich windykacją, prognozować przepływy pieniężne, dokonywać rozliczeń VAT, zarządzać majątkiem firmy itd.  

Zarządzanie Projektami

Bardzo przydatnym modułem jest Zarządzanie Projektami. Otrzymujemy kompleksowe narzędzie, które pozwala łatwo optymalizować projekty i zarządzać także czasem. Nierzadko za pomocą kilku kliknięć można dopasować najlepszego pracownika do konkretnego projektu i ustalić mu priorytety. Do tego oprogramowanie daje dostęp do zaawansowanych analiz i raportów.

Produkcja

Dla wielu firm istotny będzie moduł do zarządzania produkcją, którego także nie powinno zabraknąć w ERP. Taki moduł ułatwia technologiczne przygotowanie produkcji (np. definiowanie bomów i marszrut produkcyjnych, opracowanie procesów produkcyjnych), zarządzanie zasobami produkcyjnymi, prognozowanie i planowanie produkcji, a przede wszystkim umożliwia zarządzanie całym procesem produkcyjnym.

To oczywiście przykłady najczęściej spotykanych modułów w oprogramowaniu klasy ERP. Takie systemy mogą mieć różny stopień zaawansowania, dlatego trzeba dokładnie przeanalizować potrzeby naszej firmy i dobrać ERP pod ich kątem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here