Prawo pracy

Prawo pracy określa ogólne przepisy dotyczące zależności między pracownikiem a pracodawcą. Kodeks pracy zawiera zbiór przepisów dotyczących tego prawa. Jeśli nie wiecie czym jest prawo pracy, należy zapytać o to znajomego prawnika, udać się do kancelarii prawa pracy lub po prostu poszperać w internecie. Jednak rozmowa z fachowcem jest na pewno cenniejsza. Kancelaria prawa pracy jest polecana najczęściej, gdyż znajdują się w niej osoby o adekwatnym do przedmiotu wykształceniu.

Prawo pracy reguluje wszystkie prawa i obowiązki dotyczące zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Znajomość niektórych przepisów jest o tyle ważna, iż w przypadku zaistniałego sporu, można odnieść się do konkretnego z nich. Spotkaliśmy się przecież już z wieloma przypadkami, gdzie pracodawca nie zawsze dokładnie określa zakres obowiązków pracownika, a i sam pracownik nie stosuje się rzetelnie do nakreślonych mu przez pracodawcę obowiązków. Wynikające na tym gruncie spory, łatwo zażegna kodeks pracy. Może się zdarzyć jednak, że zakład pracy jak i specyfika stanowiska pracy, znacznie odbieg od standardów.

Kodeks pracy może wówczas nie wystarczać. Ważne jest, żeby przepisy wewnętrzne nie zostały naruszone tak przez pracownika, jak i pracodawcę. / jeżeli oczywiście są one sformułowane zgodnie z ogólnie określonymi zasadami/. Ogólne przepisy kodeksu pracy co jakiś czas są modyfikowane, by zaspokajały wymogi zmieniającej się rzeczywistości. Jednak i tak zawierają one powszechne od lat zasady współzależności pracownik — pracodawca.

Spory jednak zawsze były i będą. Wobec tego kancelaria prawa pracy, oraz radcy prawni zawsze przychodzą z pomocą i są w stanie rozwikłać każdy problem. Z reguły któraś ze stron popełniła błąd i winna jest to zrekompensować. Bardzo rzadko, ale jednak zdarzają się sprawy bez wyjścia. Impas taki należy wówczas rozwiązać za pomocą obopólnych działań łagodzących. W tym celu należy zmienić przepisy wewnętrzne danego zakładu pracy, albo zawrzeć z pracownikiem stosowne porozumienie.

Więcej: Prawnik prawo pracy Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here