Radca prawny a godność jego zawodu

Nie ma wątpliwości, że zawód radcy prawnego budzi prestiż i uznanie. Wiąże się z nim w istotny sposób pojęcie „godności zawodu”, co oczywiście wynika z faktu, że jest to zawód szczególnego zaufania publicznego. Udzielanie porad prawnych i sporządzanie opinii, jest istotną kwestią przy utrzymaniu określonego porządku społecznego.

Co to jest godność zawodu?

Niestety pojęcie godności zawodowej nie jest do końca usystematyzowane. Owszem, rozumie się przez nie szacunek do wykonywanej przez siebie pracy i umiejętność godnego reprezentowania swojej profesji również poza nią. Dlatego radca prawny nie może budzić swoim zachowaniem lub wyglądem jakichkolwiek kontrowersji.

Co ważne, wiedza ta jest bardzo skrupulatnie wpajana młodym, przyszłym prawnikom, uczącym się swego zawodu na specjalistycznych studiach. Niestety – według przeprowadzonych badań – wielu z nich wciąż skupia się na prestiżu. Zapomina się przy tym o konieczności przestrzegania konkretnych zasad i budowaniu pozytywnej opinii prawnika.

Radca – stracony zawód?

Czy to oznacza, że obecne, młode pokolenie radców prawnych, jest pokoleniem straconym? Oczywiście, że nie! Niemniej trzeba zwrócić uwagę, że również i w specyfice kształcenia tegoż zawodu, nastąpiła pewna erozja wartości. Dzisiejszy świat nie sprzyja utrzymaniu tradycyjnych, dobrych tradycji studenckich.

W analizach psychospołecznych widać doskonale, że „żądania” przyszłych radców wobec otoczenia znacznie wzrastają. Chodzi oczywiście o potrzebę szacunku, doceniania, poszanowania godności zawodowej, czy też ciągłego podkreślania wyjątkowości tego zawodu w kręgach społecznych.

Zmiany, bez których się nie obejdzie

Co zatem zmienić w trybie nauczania młodych prawników, czyli radców prawnych? Przede wszystkim sposób postrzegania własnego zawodu. Radca prawny nie powinien być kimś wyjątkowym, wokół którego istnieje pewien nimb tajemniczości i nadnaturalności. Wręcz przeciwnie – osoba ta powinna służyć swoją wiedzą i rosnącym doświadczeniem.

Reasumując, postępująca erozja społeczna ma istotny wpływ na powolny spadek prestiżu radców prawnych. W dobie łatwo dostępnego „wyższego wykształcenia”, trend ten widać jeszcze lepiej. Dlatego tak ważne jest, by swoim stylem życia i kulturą osobistą, próbować – chociażby we własnym otoczeniu – budować pozytywny obraz zawodu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here