System ATS – do czego służy i jak go mądrze wykorzystać

Czym jest system ATS

Skrót ATS, z języka angielskiego oznacza applicant tracking system i oznacza system śledzenia aplikacji. I nie mówimy tutaj o aplikacjach na telefonie czy w komputerze, ale o nadsyłanych przez przyszłych pracowników dokumentach CV. Jest to innymi słowy aplikacja, która umożliwia rekruterom i specjalistom z branży HR elektroniczną obsługę potrzeb procesu rekrutacji. W swojej naturze system ATS jest bardzo podobny do systemu CRM, służącego z kolei do zarządzania relacjami z klientami. 

Obecnie z systemu śledzenia aplikacji korzysta sporo dużych przedsiębiorstw, a znacząca większość firm korzysta z różnych form systemu przynajmniej częściowo.

Jak to działa

Główną funkcją systemu ATS jest gromadzenie, katalogowanie i przechowywanie danych w centralnej bazie danych. Aplikacja CV, którą wypełnia kandydat ma obecnie najczęściej charakter formularza zewnętrznego, który to udostępniany jest dalej przez system dla firmy prowadzącej rekrutację. Bardzo wiele serwisów z ogłoszeniami pracy współpracuje aktualnie z systemem śledzenia aplikacji i umożliwia swoim klientom – czyli pracodawcom, migrację danych z jednego systemu do drugiego. Oczywistym jest, że tego typu systemy mają o wiele więcej funkcji, między innymi za ich pomocą można całkowicie zautomatyzować cały proces rekrutacji.

System ATS w znaczący sposób przyczynia się do optymalizacji komunikacji. Przykładowo, dzięki funkcji użytkownika biznesowego możliwe jest założenie indywidualnego konta dostępu dla menedżera działu lub przedstawiciela firmy klienta, a następnie przypisanie go do wybranych projektów rekrutacyjnych. Dzięki takiej opcji możliwe jest przeglądanie wybranych aplikacji, zapoznanie się z danymi kandydata oraz wybranie i pobranie w formacie PDF najistotniejszych informacji. Co więcej, obserwator ma możliwość tworzenia notatek, rekomendacji i ocen do wybranych dokumentów.

Najważniejsze funkcje systemu

Wdrożenie systemu śledzenia aplikacji niesie za sobą wiele korzyści. System rekrutacyjny jest zgodny z najnowszymi przepisami RODO, pozwala na tworzenie i personalizowanie formularzy, ankiet i testów dla kandydatów, można go zintegrować z zewnętrznymi portalami pracy i mediami społecznościowymi, automatycznie porządkuje i intuicyjnie układa bazę kandydatów oraz posiada wbudowaną funkcję automatycznego tłumaczenia na różne języki ogłoszeń o pracę i formularzy rekrutacyjnych. Ponadto daje możliwość ujednolicenia nadesłanych CV oraz umożliwia ich skanowanie i wprowadzanie danych do bazy kandydatów. 

Zalety wdrożenia systemu ATS

Ponieważ obecnie firmy nie są zainteresowane ilością otrzymywanych aplikacji, a w głównej mierze ich jakością, zależy im na szybkim wyłonieniu krótkiej i wyselekcjonowanej listy kandydatów oraz sprawnym przeprowadzeniu procesu rekrutacji. Te firmy, które już wdrożyły u siebie system ATS doskonale znają jego zalety.

Do najważniejszych argumentów za wdrożeniem systemu rekrutacyjnego należą: uproszczenie procesu zarządzania aplikacjami i duży stopień organizacji, ustandaryzowanie formularzy rekrutacyjnych, skuteczne mierzenie efektywności źródeł aplikacji oraz odciążenie skrzynek e-mail w obrębie danego przedsiębiorstwa.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej o systemie ATS i być może wprowadzić go również w swojej firmie, koniecznie zapoznaj się z informacjami na stronie: elevatosoftware.com. Być może to właśnie oni usprawnią Twój proces rekrutacyjny. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here