Wcześniejsza emerytura

Jeżeli w ciągu najbliższych kilku miesięcy będziesz obchodzić swoje trzydzieste urodziny, na pewno zastanawiałeś się już nad tym, czy jest to dobry moment na to, by przejść na swoją emeryturę. Według przepisów prawnych od tego dnia sześćdziesiątych urodzin będzie ci ona przysługiwać, ale jednocześnie nikt nie może zmusić cię do tego, byś rzeczywiście na nią przeszedł. Decyzję musisz podjąć sam. Na pewno w twojej głowie już teraz pojawiają się różnorodne myśli i targają tobą skrajne emocje, bo z jednej strony naprawdę marzy ci się już porządny i spokojny odpoczynek, bez tego całego stresu i życia w ciągłym pędzie, ale z drugiej jednak strony obawiasz się, że ta emerytura wcześniejsza będzie tak niska, iż przez nią jakość twojego życia diametralnie spadnie, a ty nie będziesz w stanie zrealizować nawet połowy ze swoich celów zaplanowanych na czas emerytury. Zanim jednak zaczniesz nad tym wszystkim dywagować, powinieneś odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – jakie warunki musisz w ogóle spełnić, by taką wcześniejszą emeryturę uzyskać. Jeżeli bowiem okazałoby się (a może się tak stać), że ona ci po prostu nie przysługuje, wszystkie twoje wcześniejsze wewnętrzne konflikty zostałyby automatycznie rozwiązane. Decyzja sama zdążyłaby się podjąć – wcześniejszej emerytury i tak byś nie uzyskał, godząc się z myślą, że zanim przyjdzie czas na dożywotni już odpoczynek, trzeba będzie jeszcze trochę popracować.

Ustawa dotycząca zasad obowiązujących podczas przyznawania świadczeń emerytalnych została zapisana już ponad dwadzieścia lat temu, a wciąż pozostaje aktualna. Mówi ona o tym, że pracujące na terenie Polski kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia. W przypadku mężczyzn ten okres obowiązkowej pracy automatycznie się przedłuża. Panom wolno jest skorzystać ze świadczeń emerytalnych dopiero w wieku sześćdziesięciu pięciu lat, dlatego jak i w wielu innych kwestiach, tak i tutaj mają oni niestety trochę gorzej. Teraz masz już jasny obraz tego, w którym momencie będziesz mógł porzucić swoją pracę i utrzymywać się wyłącznie za sprawą pozyskiwanych świadczeń emerytalnych. Prawdopodobnie jednak takie informacje zdobyłeś już jakiś czas temu, a skoro czytasz ten poradnik, interesuje cię głównie to, jak wyglądałaby emerytura wcześniejsza i w jakiej sytuacji mógłbyś z niej skorzystać. Oczywiście związane z tym warunki także są zapisane w ustawach. O czym więc mogą ci one powiedzieć?

Nowa i zmieniona ustawa emerytalna mówi zatem o tym, że możesz uzyskać prawo do pobierania wcześniejszych świadczeń emerytalnych nawet w przypadku, jeżeli urodziłeś się po 1948 roku. Takie prawo przysługuje jednak wyłącznie nielicznym osobom, które złożą odpowiednie wnioski o przyznanie wcześniejszych świadczeń w wyznaczonym odgórnie terminie. Sprawdź po prostu dokładnie, jak to wszystko powinno wyglądać. Zanim zaczniesz myśleć o tym, co takiego będziesz robić, gdy już przejdziesz na emeryturę i w jaki sposób wykorzystasz pieniądze, które zapewni ci twoje świadczenie emerytalne, przygotuj się do realizacji swoich celów. Łatwo możesz bowiem za bardzo się rozmarzyć, by potem zmierzyć się z brutalną rzeczywistością. A wcześniejsze emerytury nie są niestety zbyt często przyznawane – przynajmniej nie w Polsce. Istnieje więc niewielka szansa na to, że akurat ty uzyskasz do nich prawo.

Pomyśl jednak, czy ta wcześniejsza emerytura rzeczywiście jest ci aż tak bardzo potrzebna. Dlaczego tak strasznie chcesz ją zdobyć? Dlaczego myślisz już tylko o porzuceniu swojej pracy i zaszyciu się w domu, leżeniu i odpoczynku? Na pewno po kilkudziesięciu przepracowanych solidnie latach czujesz się zmęczony i po prostu brakuje ci sił, ale powinieneś je jeszcze wykrzesać, zwłaszcza że później będziesz narzekać na coś zupełnie innego – na nudę. Bo życie na emeryturze przeważnie nie jest zbyt ciekawe. Podczas gdy inni przesiadują w pracach, ty zostajesz skazany tylko na siebie. Ciesz się więc, póki możesz, swoim codziennym życiem i aktywnym działaniem. Na odpoczynek przyjdzie jeszcze pora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here