Własna działalność - jak sprostać wymogom prawnym

Na polskim rynku wprowadzane są wciąż nowe przepisy, dotyczące wszelkich udogodnień, w celu pomocy w szybszym otwarciu działalności. Każda osoba chcąca otworzyć swoją firmę musi wykonać podstawowe czynności, związane ze złożeniem odpowiednich dokumentów.
Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Czynności związane z otwarciem działalności, może wykonać każda zainteresowana osoba, za pomocą strony internetowej.
W tym celu powinniśmy znaleźć adres firmy.gov.pl i wypełnić odpowiedni formularz, za pomocą którego, zostaniemy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Ponadto na tym samym formularzu zgłaszamy zawsze wszystkie zmiany danych, na które mamy 7 dni.
Poza tym w formularzu należy także określić się co do rodzaju wykonywanej działalności. Spis wszystkich czynności związanych z prowadzeniem firmy, możemy znaleźć w Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Kolejnym krokiem w przebiegu naszego procesu związanego z otwarciem działalności, będzie wpisanie do formularza odpowiedniego numeru naszej czynności.
Wypełniając, kolejne strony formularza wybieramy interesującą nas formę opodatkowania. Wprawdzie spora większość osób otwierających firmę, pozostaje przy skali podatkowej, to nie przeszkadza to w niczym, by poznać wszystkie dostępne dla nas formy opodatkowania.
W kolejnej części wypełniania formularza CEIDG należy także wskazać, osobę, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie dokumentacji finansowej firmy. W czasie wypełniania takiego wniosku jeśli nie określiliśmy się jeszcze, co do przyszłego biura księgowego, to powinniśmy wybrać opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a w późniejszym terminie wpisać dane, znanego nam już biura.
Mimo nieustającej konkurencji między biurami księgowymi na rynku, usługi tych podmiotów gospodarczych nie należą do najtańszych. Ponadto możemy się mocno zawieźć, gdyż istnieje ryzyko, że trafimy na nieuczciwą firmę.
Jeśli szukamy na rynku taniego rozwiązania, w celu prowadzenia naszych rachunków, możemy skorzystać z internetowych rozwiązań e – księgowości. Portale takie, rosną w internecie jak grzyby po deszczu i oferują swoim klientom, oprócz swojej podstawowej funkcji również program do fakturowania, prowadzenia magazynu i tym podobnych. Poza tym portale te potrafią tworzyć ewidencje, deklaracje podatkowe, a nawet mogą w naszym imieniu, wysyłać je przez internet do urzędów.
Zakładający działalność gospodarczą posiada w ZUS podwójną osobowość. Występuje on tam w imieniu płatnika składek za siebie, swoich pracowników oraz jako ubezpieczony. Rejestrując działalność w ZUS-ie jesteśmy zobligowani do tego, by złożyć jeden z dwóch podstawowych dokumentów. Pierwszym z nich jest ZZA – czyli wpisujemy tylko składkę zdrowotną, ulgi oraz w przypadku zatrudnienia na umowę. A drugi z nich ZUA – wypełniamy, w celu rejestracji do wszystkich składek, w pozostałych sytuacjach oraz rejestracji do małego ZUS-u.
W celu rejestracji naszej firmy do Urzędu Skarbowego będziemy potrzebować numeru NIP, ponieważ będzie on nam służył jako numer identyfikacyjny naszej działalności.
W składanym przez nas formularzu CEIDG informujemy także Urząd Skarbowy o wybranej formie opodatkowania i rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej. Poza tym musimy zdecydować, czy chcemy być czynnym podatnikiem VAT. Jeśli zostaniemy przy tej opcji, to już nie musimy udawać się do tego urzędu. Natomiast w innym wypadku należy złożyć stosowny dokument VAT-R.w Urzędzie Skarbowym.
Na naszym rynku, nie istnieje żaden prawny wymóg posiadania pieczęci firmowej. Wyrobienie jej i posiadanie okazuje się być niezbędne, gdyż na urzędowych drukach oraz deklaracjach znajduje się odpowiednie pole, abyśmy mogli przybić naszą pieczątkę.
Niezbędne także okazuje się być, otwarcie odpowiedniego konta w banku. Jeśli, zdarzy się, że do tej pory go nie mieliśmy, to w przypadku posiadania każdej działalności okazuje się to niezbędne.
Po założeniu przez nas takiego rachunku, należy niezwłocznie powiadomić Urząd Skarbowy oraz placówkę ZUS wypełniając, w tym celu wniosek aktualizacyjny. Wbrew pozorom założenie własnej działalności gospodarczej nie jest trudne i może z nim zmierzyć się każda osoba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here