laptop dla gracza

Dla graczy ogromne znaczenie będzie miała w laptopach oczywiście karta graficzna, rozdzielczość ekranu, nie bez znaczenia będzie oczywiście także procesor, który zagwarantuje, że wszystkie aplikacje będą odpowiednio szybko reagować. Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając laptop dla gracza?

Co muszą oferować laptopy do gier?

Najlepsze laptopy dla graczy mogą śmiało konkurować z niektórymi komputerami stacjonarnymi. Aby rzeczywiście tak było, oferować muszą one odpowiednią wydajność i efektywność pracy. Przede wszystkim dobry komputer gamingowy charakteryzować musi się odpowiedniej klasy procesorem, który będzie w stanie zaoferować graczowi płynną grę. Znaczenie ponadto będzie miała pamięć RAM, dysk SSD, a także model karty graficznej.

Procesor Intel Core i5 albo co? Jakie wymagania musi spełnić procesor do laptopa?

Mocny procesor to podstawa każdego laptopa gamingowego. Bez niego nie ma bowiem mowy o płynnej i efektywnej grze. Nawet jeśli kupisz najlepszej jakości kartę graficzną, przy słabym procesorze na niewiele się ona  zda. To procesor decyduje o możliwościach laptopa do gier. Jak go ocenić?

 • Proces powinien posiadać co najmniej cztery rdzenie.
 • Cechować go powinna wysoka częstotliwość taktowania w trybie bazowym i Turbo.
 • Wydajność, jaką cechują się procesory Intel Core i5, i7 lub i9 to gwarancja efektywnej gry. Warto zwrócić uwagę na układy oznaczone H lub HQ – są one najmocniejsze. Ciekawym rozwiązaniem są procesory Intel Core z literą K, które cechuje odblokowany mnożnik z możliwością podkręcenia częstotliwości taktowania procesora (co przekłada się oczywiście na zwiększenie wydajności). W przypadku laptopa gamingowego lepiej unikać procesorów Intel Core U lub Y, ponieważ układy te są znacznie mniej wydajne i stosuje się je przede wszystkim w ultrabookach.
 • Jeśli szukasz alternatywny dla procesora Intel Core, możesz rozważyć AMD Ryzen – procesory te cechują się dobrą jakością, wydajnością i są one stosunkowo tańsze.

Ciekawą ofertę laptopów gamingowych znajdziesz na: https://www.neonet.pl/laptopy/gamingowe.html

Karta graficzna w laptopie gamingowym

Karta graficzna dla gracza to podstawa. Każdy dobry laptop ma oczywiście uniwersalną kartę graficzną, natomiast do dobrej jakości gry to zdecydowanie za mało. Wybierając laptop do gry, zdecydować się więc trzeba na dedykowany układ graficzny. Punkt wyjścia to karta graficzna Nvidia Geforce GTX 1050 lub GTX 1650 oraz lepsze. Karty Nividia są najbardziej rozpowszechnione, natomiast tworzą one bardzo zróżnicowaną i ofertę. Wiele zależy od twoich oczekiwań. Jeśli sięgasz przede wszystkim po mało wymagające tytuły, wystarczy model MX330 lub MX350. Przy płynnej grze Full HD o średnich ustawieniach, potrzebna już będzie np. GeForce GTX 1660Ti. Jeśli chcesz widzieć wszystkie detale, potrzebna ci karta graficzna GTX 2070 lub 2080. W końcu gra w 4K yamah RTX 3070 lub 3080.

Musisz pamiętać także, że liczy się pamięć karty. Do płynnej gry Full HD potrzeba minimum 4 GB.

Pamięć RAM i dysk SSD

Najlepsze laptopy do gry mają 16 GB pamięci RAM i więcej. Liczy się jednak nie tylko pojemność, ale i typ pamięci. Najlepszym rozwiązaniem jest DDR4 o odpowiedniej częstotliwości taktowania (2133 MHZ lub wyższej). Warto zwrócić także uwagę, czy laptopa umożliwia rozszerzenie RAM przez wolne sloty. Pamięć można rozbudować nawet do 64 GB.

To jednak również dzięki dyskowi SSD karta graficzna może zrealizować w pełni swoje możliwości. Dysk SSD gwarantuje szybki odczyt i zapis danych, a to wpływ na prędkość odczytywania danych i płynność gry. Bez dobrego dysku SSD karta graficzna nawet najlepszej jakości na niewiele się zda. To system naczyń połączonych, z czego waty zdawać sobie sprawę, kupując laptopa.

Jaki ekran w laptopie do gier?

Ekran dotykowy to być może nie jest niezbędne podstawowe wyposażenie laptopa do gier, liczą się bowiem przede wszystkim inne parametry:

 • jakość rozdzielczości Full HD lub wyższa – gwarantuje szczegółowy obraz i lepszą grafikę; wymaga ona jednak dobrej klasy procesora, bo inaczej będzie to skutkowało zmniejszeniem płynności; dzisiaj wydajne laptopy radzą sobie już z rozdzielczością 4K lub Ultra HD
 • przekątna ekranu 15,6 cala lub większą – większy ekran równa się lepszy komfort grania, trzeba jednak pamiętać, że wpływa na jego wagę, a co za tym idzie także mobilność
 • matowa matryca – eliminuje problem odbijania się otoczenia i refleksów świetlnych
 • wysoka jasność – gwarantuje lepszą czytelność
 • częstotliwość odświeżania obrazu – min. 60 Hz, ale lepsze rozwiązanie to 120 Hz i 144 Hz.

Klawiatura i złącza w laptopie do gier?

Podświetlana klawiatura to z pewnością dobry wybór dla gracza. Zwiększa one czytelność klawiszy i ułatwia grę. Dobrym rozwiązaniem są programowalne klawisze, czyli takie, którym można przypisać makra, co ułatwia rozrywkę. Warto także zwrócić uwagę, czy jest ona odpowiednio wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Oczywiście możesz wybrać klawiaturę z takimi dodatkami jak czytnik linii papilarnych.

Jeśli zaś chodzi o złącza, koniecznie powinny się w laptopie dla graczy znaleźć:

 • USB 3.0
 • USB typu C
 • Thunderbolt 3
 • HDMI, Display Port
 • RJ45/Ethernet, czytnik kart pamięci SD/microSD
 • gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe, złącza audio combo jack

Taki zestaw gwarantuje podłączenie wszystkich niezbędnych akcesoriów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here