Jak zarabiać więcej?

Jesteś już coraz bardziej sfrustrowany i zaniepokojony tym, że mimo iż od zawsze starasz się jak najlepiej wywiązywać ze swoich zawodowych obowiązków, wciąż nie zostałeś za to odpowiednio doceniony, co znaczy, że twoja pensja oscyluje gdzieś w granicach najniższej krajowej. Potrafisz winić za to wszystkich wokół, byleby tylko nie przyznać się do błędu. Nie lubisz tego robić. Nie uważasz zresztą, byś gdziekolwiek popełnił błąd, który mógłby skutkować brakiem satysfakcjonującej cię pracy. Starałeś się przecież zawsze przykładać do nauki. Już w szkole podstawowej byłeś nazywany prymusem, bo ze wszystkich sprawdzianów, kartkówek i testów otrzymywałeś najwyższe oceny, z chęcią podejmując się również przygotowywania dodatkowych prezentacji czy pomagania słabszym od ciebie uczniom. A co w zamian zyskałeś? Jedynie stałą i ciepłą posadkę, która jednak nie jest w stanie w żaden sposób cię zadowolić, skoro nie daje ci praktycznie żadnych korzyści finansowych. Minimalna stawka godzinowa netto w Polsce wynosi przecież około dziesięciu złotych. Pracując w normalnym trybie, czyli przez osiem godziny dziennie, w przeciągu miesiąca możesz zarobić całe tysiąc sześćset złotych. Czy za te pieniądze da się utrzymać? Może i tak, ale nie jest to łatwe, a o jakichkolwiek przyjemnościach i rozrywkach trzeba raz na zawsze zapomnieć. Pamiętaj jednak, że nie musisz się godzić na życie w takich kiepskich warunkach. Najprawdopodobniej to tylko ty jesteś winien temu, że wciąż zarabiasz mało. A możesz to zmienić. Powinieneś wręcz o to zadbać już teraz, póki jeszcze nie jest za późno.

Czy kiedykolwiek w życiu ustalałeś swoje cele zawodowe? Zastanawiałeś się nad tym, czym chcesz się zajmować za pięć miesięcy, pół roku czy pięć lat? Jakie stanowisko chcesz obejmować, jakie wyzwania przed sobą stawiać i, co najważniejsze, ile pieniędzy zarabiać? Brak wyznaczonego celu sam w sobie obniża twoją motywację. Nie wiesz, do czego dążysz, dlatego powtarzasz utarte schematy i niczego więcej nie osiągasz. Każdy twój dzień wygląda dokładnie tak samo. Każdy tydzień, miesiąc i rok odbywa się na podobnych zasadach. Niby taka równowaga w życiu zawodowym daje ci poczucie bezpieczeństwa, ale przez nią tracisz coś najważniejszego, czyli swój naturalny zapał. Zmień to koniecznie. Zastanów się (wtedy, gdy tylko najdzie cię na to ochota), jaki cel chciałbyś osiągnąć w przeciągu najbliższych dziesięciu lat. Jeśli z trudnością wybiegasz aż tak bardzo w przyszłość, skup się na aktualnym miesiącu i określ, czym chciałbyś się móc pochwalić w ostatnim jego dniu. Twoje cele nie muszą być wcale górnolotne. Stawiając przed sobą te małe i niepozorne, masz większą szansę na ich realizację. A każdy taki sukces poprawia twoje poczucie własnej wartości i motywuje cię do dalszych poważniejszych już zmian.

Minimalna stawka godzinowa netto raczej nikogo nie satysfakcjonuje, ale kto by tam się starał ją zwiększać, skoro wymaga to pewnego nakładu pracy i wysiłku. Tak bardzo przywykłeś już do rozliczania się z każdej złotówki, polowania na promocje i oszczędzania nawet na prądzie czy wodzie, że podświadomie uznajesz, iż nie potrzebujesz niczego lepszego. W przypływie chwili zaczynasz marzyć o życiu w dostatku i pławieniu się w luksusach, ale gdy widzisz, jak ciężko ludzie zarabiają na te duże pieniądze, nie chcesz do nich dołączać – wolisz pozostać w swojej strefie komfortu, dalej robić te wszystkie schematyczne zadania i niczym więcej się nie martwić. Bo żeby do czegoś dojść, trzeba się niestety najpierw natrudzić. Chcesz zarabiać więcej? To zacznij robić coś w tym kierunku. Nie czekaj na moment, w którym przypadkowa osoba zaczepi cię na ulicy i zaoferuje świetną pracę. Nie czekaj na wygraną na loterii czy spadającą gwiazdkę z nieba. Nie powinieneś oczekiwać zbyt wiele od swojego życia, jeśli sam nic z siebie nie dajesz. Duże pieniądze i dostatek zostały zarezerwowane dla tych osób, które są w stanie podjąć pewien trud i nieco bardziej się wysilić. Zawsze możesz do nich dołączyć. Musisz tylko zmienić swoje podejście do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here