Jak obliczyć składkę OC i AC?

Każdy kierowca raz w roku stara się znaleźć najbardziej korzystną ofertę ubezpieczenia OC. Część z nas szuka również atrakcyjnego Autocasco. Co decyduje o wysokości składki? Jak wygodnie ją obliczyć i wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Jakie czynniki decydują o wysokości składki?

Zanim wykupimy ubezpieczenie nieprzypadkowo wypełniamy dość rozbudowany kwestionariusz. O wysokości składki OC i AC decyduje wiele czynników. Podstawowe to wiek i miejsce zamieszkania kierowcy, a także jego doświadczenie. Wynika to ze statystyk, które mówią, że kolizje i wypadki częściej powodują młodsi kierowcy i że częściej zdarzają się one w większych miejscowościach. Co ciekawe, ubezpieczyciela może także interesować Twój zawód. Widocznie charakter naszej pracy również statystycznie można połączyć z częstotliwością kolizji.

Znaczenie ma oczywiście wiek auta, jego wielkość, a przede wszystkim pojemność silnika. Im wyższa, tym zapłacimy więcej. Ubezpieczyciele pytają również o detale, takie jak umiejscowienie kierownicy, a nawet miejsce postoju auta – konkretnie, czy jest garażowane. Ponadto zmuszeni jesteśmy podać wiek najmłodszego kierowcy, który będzie z niego korzystał, choćby sporadycznie. Nie warto zaklinać rzeczywistości, ponieważ ubezpieczyciel w razie wypadku, będzie w stanie zweryfikować wiele z tych informacji. Za to na korzyść kierowcy, a konkretnie wynoszące nawet kilkadziesiąt procent zniżki, przemawia staż bezwypadkowej jazdy.

Oblicz składkę OC i AC w kilka minut

W jaki sposób obliczyć składkę OC i AC biorąc pod uwagę ogromną liczbę czynników decydujących o ich wysokości? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje do tego celu własne algorytmy. Jeśli chcesz się przekonać, która oferta jest najkorzystniejsza cenowo, oblicz składkę OC i AC korzystając z kalkulatora polis ubezpieczeniowych. To bardzo wygodne narzędzie, ponieważ dobre kalkulatory dają nam dostęp do porównania ofert wszystkich wiodących ubezpieczycieli. W przypadku polisy OC cenę zazwyczaj uznajemy za decydujące kryterium, ponieważ warunki ubezpieczenia są ściśle regulowane ustawowo. Co innego w przypadku polisy Autocasco. Jeśli zamierzasz ją wykupić, dokładnie przejrzyj warunki ubezpieczenia. Może się bowiem okazać, że nieco wyższa składka jest bardziej opłacalna, ponieważ w zamian zyskujesz bezgotówkowe rozliczenie szkody czy gwarancję wykorzystania oryginalnych części do naprawy pojazdu.

Jak obniżyć składkę OC i AC?

Jeśli interesuje Cię zarówno OC, jak i AC niemal zawsze najbardziej opłaca się wykupić obie polisy w pakiecie. Przekłada się to na niższą cenę. Porównaj kilkanaście ofert korzystając ze wspomnianego kalkulatora. Różnice w wysokości składek mogą być naprawdę znaczące, przy tej samej jakości i zakresie usług. Często kupienie polisy przez internet pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Będąc młodym kierowcą masz szansę sporo zaoszczędzić stając się współwłaścicielem auta wraz ze starszym i bardziej doświadczonym za kierownicą członkiem rodziny. Jeśli koszty pakietu są za wysokie, jako właściciel starszego i mniej wartościowego auta, możesz ponadto rozważyć, czy rzeczywiście potrzebujesz pakietu AC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here