Czy warto korzystać z doradztwa rachunkowego?

Prowadzenie działalności gospodarczej znacząco różni się od pracy na etacie w dużej firmie. Jest wiele spraw, o które trzeba troszczyć się samemu, a o które w korporacji troszczą się odpowiednio wykształceni i wyszkoleni ludzie z działu prawnego, kadr, księgowości albo jeszcze innego. Wypełnianiem dokumentów zajmują się księgowi, dla których jest to jedyny obowiązek i nie muszą angażować się w bieżącą działalność firmy na innych polach. 

Kto powinien skorzystać z oferty biura rachunkowego?

W Poznaniu nie jest łatwo o dobrą księgową, a i nie każda firma potrzebuje pełnoetatowego pracownika na tym stanowisku. Czasem inni pracownicy dobrze radzą sobie z dokumentami i zaświadczeniami do różnych urzędów i instytucji publicznych, z wystawianiem faktur i opłacaniem rachunków, ze ściąganiem należności od zleceniodawców i z płatnościami dla kontrahentów. Czasem tego typu pracy jest po prostu mało – w przypadku samozatrudnienia czy pracy w przedsiębiorstwie kilkuosobowym odchodzi wiele dokumentacji związanej z obsługą kadr, z umowami, pensjami i ubezpieczeniami pracowników. 

W zależności od rodzaju firmy, od tego, czym się zajmuje – jakie oferuje usługi czy towary – może nie być konieczna również część księgowości związana z obsługą kontrahentów czy podwykonawców. Weźmy takiego niezależnego taksówkarza prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą: jego zleceniodawcami są zazwyczaj osoby prywatne, które sporadycznie potrzebują faktur. Rozlicza się z nimi natychmiast i zawsze w ten sam sposób, nie musi pilnować żadnych długoterminowych umów ani pracowników. Musi dbać jedynie o odpowiedzialne prowadzenie kasy i o odpowiednie dokumenty samochodu, faktury napraw i benzyny, by móc je potem odliczyć od podatku. Wcale nie tak wiele pracy. 

W związku z tym dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców może być zlecenie wykonywania usług księgowych zewnętrznym podmiotom, takim jak na przykład biuro rachunkowe. Prowadzące pełną księgowość w Poznaniu firmy – a jest ich kilka – mogą wykonać dla nas dokładnie te usługi, jakich potrzebujemy, w takim zakresie, w jakim nie chcemy bądź też nie jesteśmy w stanie wykonać ich sami jako przedsiębiorcy. Na pełną księgowość składają się usługi takie jak prowadzenie bieżącej dokumentacji, a także odpowiednia archiwizacja faktur i rachunków, ściąganie należności od kontrahentów oraz wypłacanie im odpowiednich kwot, obsługa kadr i wszystkich rzeczy związanych z zatrudnianiem pracowników, ale również prowadzenie niezbędnej dokumentacji na rzecz Urzędu Skarbowego czy ZUSu. 

Podstawowe usługi

Jedną z usług oferowanych przez biura rachunkowe jest doradztwo rachunkowe, zwane również doradztwem księgowym czy doradztwem podatkowym. Choć nie są to dokładnie takie same usługi, w praktyce zakres pomocy oferowanej w ramach tychże usług jest zazwyczaj bardzo podobny. Obejmują one nie tyle prowadzenie księgowości przez cały czas, co początkową pomoc i ewentualne szkolenie pracowników w zakresie księgowości i rachunkowość, późniejszą superwizję i korekty pojawiających się błędów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here