Jak założyć firmę w Niemczech?

Podatki, duże stawki ZUS, borykanie się z formalnymi dysfunkcjami. To wszystko powoduje, iż przedsiębiorczy Polacy czują się odstraszani od zakładania swoich spółek. Jeszcze więcej osób decyduje się na podjęcie działalności w którymkolwiek z państw unijnych, niewątpliwie bez wypływania z Polski. A czy taka podatkowa emigracja miałaby sens w Niemczech? Dużo osób planujących taki właśnie krok, zadaje sobie pytanie, jak założyć firmę w Niemczech?

Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby otworzyć spółkę na obszarze Niemiec?
Żeby zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech, musisz wypełnić odpowiedni dokument oraz dodać do niego załączniki. Przeważnie są to kopie: paszportu oraz dowodu zameldowania. We zależności od dziedziny, w jakiej będziesz funkcjonować, możesz być przymuszony do dołączenia także kopii uzyskanej licencji czy dowodu o dopuszczeniu do działalności rzemieślniczej. Gdyż otwarcie firmy w Niemczech jest drogie oraz długie, inwestorzy wielokrotnie decydują się otworzyć jednoosobową firmę. To znakomite rozwiązanie na start, ponieważ aby zacząć, nie jest niezbędny żaden kapitał. Kiedy firma się rozwija, potrzebne będzie jej zmodyfikowanie w spółkę, i to dlatego, iż jednoosobowa firma nie może zatrudniać pracowników. Inwestor wykonujący jednoosobową działalność gospodarczą jest przymuszony opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. Ponadto jest szansa zwolnienia z podatku VAT – kwota wolna od podatku to 8 800 euro.

Z czym wiąże się prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze Niemiec?
Zakładając firmę w Niemczech, możesz współdziałać zarówno z lokalnymi podmiotami gospodarczymi, jak również polskimi instytucjami. W rezultacie potrzebujesz dostępu zarówno do euro, jak również złotówek. Jak zagwarantować sobie pewny dostęp do takich walut? Dlatego, iż liczy się nie jedynie dobry kurs, ale także okres wymiany, należałoby zobaczyć możliwości, które dają kantory internetowe. W ubiegłych latach pojawiło się ich dość dużo, więc pozostaje pytanie, jaki wybrać.

Formy wykonywania działalności
Decydując się na podjęcie działalności, należy dokonać wyboru formy prawnej jej wykonywania. Do wyboru mamy:

1. Przedstawicielstwo (Repräsentanz) – to nic innego jak nie posiadająca osobowości prawnej filia naszego przedsiębiorstwa działająca na obszarze Niemiec. Nie wymaga ona prawie żadnych procedur oraz nakładów pieniężnych, poza przymusem zarejestrowania w odpowiednim urzędzie (Gewerbeamt). Przedstawicielstwo działa pod polską nazwą spółki.

2. Własny oddział (eingetragene Zweigniederlassung).

3. Działalność na nasz rachunek (Tätigkeit im eigenen Namen) – najpopularniejsza wersja swej spółki.

4. Spółka cywilna (GbR Gesellschaft bürgerlichen Rechts) – jest doskonałym wyborem dla grupy wspólników, jacy nie wykonują indywidualnie działalności gospodarczej. Powstaje na mocy umowy spółki, w jakiej określany jest wkład każdego członka oraz jego odpowiedzialność. Firma nie ma swej osobowości prawnej i majątku oraz podlega rozwiązaniu w wypadku śmierci jednego ze wspólników. Jej otwarcie nie wymaga wielu procedur – identycznie jak w wypadku własnej działalności starczy zgłoszenie w urzędzie.

5. Spółka jawna (oHG Offene Handelsgesellschaft) – mogą ją otworzyć wspólnicy, z jakich jeden prowadzi ponadto działalność gospodarczą. Przy tworzeniu firmy nie wymagany jest kapitał minimalny, jednakże wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania całym majątkiem prywatnym. Wymaga wpisania do rejestru handlowego.

6. Spółka komandytowa (KG Kommanditgesellschaft) – dzieli własnych wspólników wedle dwóch grup. Komplementariusze to osoby, jakie odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim kapitałem, odpowiedzialność komandytariuszy jest zmniejszona do wielkości wniesionego wkładu własnego.

7. Spółka z o.o. (GmbH – Gesellschaft mit beschränkter Haftung) – rejestracja spółki wiąże się z potrzebą wniesienia kapitału zakładowego. W wypadku spółek z o.o. jest to kwota min. 25.000 euro, jaka w czasie rejestracji musi się znajdować na firmowym koncie, do dyspozycji spółki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here