Jak zapamiętać angielskie czasy i poprawnie z nich korzystać

0
1757

Skąd wiesz, w jakim czasie powiedzieć coś w w języku angielskim? Jakiej formy czy struktury użyć? Czy konieczna jest nauka form nieregularnych?

Każdy chciałby nauczyć się czasów angielskich szybko i bez problemów, ale czy jest to w ogóle możliwe? Niektórzy powiedzieliby, że nie, ale my się nie zgadzamy. Tak, musisz wiedzieć, które czasy istnieją w języku angielskim, na pewno musisz nauczyć się rozróżniać pomiędzy teraźniejszością prostą (simple present) i teraźniejszością ciągłą (present continuous), a na pewno musisz poznać czasy przeszłe.

Niektórzy twierdzą, że czasów angielskich można nauczyć się tylko poprzez przebywanie w kraju anglojęzycznym, ale nie zgadzamy się z tą opinią. Równie dobrze, a nawet lepiej możesz poznać czasy i podstawowe kontrukcje zapisując się na jakiś darmowy kurs języka angielskiego, np www.e-angielski.com/kurs-angielskiego-dla-poczatkujacych

Skąd wiesz, w jakim czasie należy używać języka angielskiego?

Wiedza o tym, jaki czas używać podczas mówienia lub pisania po angielsku nie jest tak trudna, jak to może brzmieć. Nie musisz być profesorem na Wydziale Lingwistyki Uniwersytetu Warszawskiego, aby zrozumieć podstawy gramatyki angielskiej i zacząć poprawnie używać czasów angielskich.

Żeby było to tak łatwe jak jeden, dwa, trzy, (angielski idiom – easy as one, two, three) zrobimy tak – podzielmy czasy na trzy główne grupy, tj. przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Już nie będziecie mieli żadnych problemów z zastosowaniem właściwego czasu, w zależności od tego, o czym chcecie rozmawiać.

Najważniejsze angielskie czasy

Pamiętaj, że będziemy trzymać się bardziej powszechnych czasów używanych w mowie, jak i w pisaniu. Nie będziemy ci utrudniać rozmowy z Future Perfect Continuouses i innymi osobami.

Przeszłość – Kiedy mówisz o przeszłości, masz do wyboru trzy najbardziej powszechne czasy. Możesz użyć czasu przeszłego prostego (Simple Past Tense), aby mówić o wydarzeniach, które wydarzyły się w pewnym momencie w przeszłości lub możesz użyć czasu przeszłego ciągłego (Past Continuous Tense), kiedy chcesz podkreślić, że pewne działanie trwało przez pewien czas. Jeżeli musisz powiedzieć, że jakieś zdarzenie lub akcja miały miejsce przed innym w przeszłości, musisz użyć czasu przeszłego doskonałego oraz czasu przeszłego prostego. I to jest to!

Teraźniejszość – Simple Present Tense jest najczęściej używanym czasem w języku angielskim i najczęściej będziesz go używał do mówienia o swoich nawykach, czynnościach, które wykonujesz regularnie lub po prostu ogólnych faktach. Kiedy mówisz o czynności, która ma miejsce w trakcie mówienia, zawsze używaj czasu teraźniejszego ciągłego. Tak, to takie proste!

Przyszłość – Masz jeszcze kilka opcji, jeśli chodzi o mówienie o przyszłości, ale my skupimy się tylko na dwóch głównych. Możesz użyć Future Simple Tense do spontanicznych decyzji, lub decyzji, które nie mają nic wspólnego z teraźniejszością lub przeszłością. Jeśli robisz plany lub obietnice, które planujesz dotrzymać, użyj opcji Future Continuous Tense, aby rozmawiać o przyszłości. Tak, to również jest możliwość. Dobrze naucz się tych dwóch czasów i będziesz mógł mówić o 80 procentach wszystkich rzeczy w przyszłości!

Przeszłość → Teraźniejszość – Ostatnia kategoria jest kategorią mieszaną i nie jest to coś, co ty, jako początkujący, musiałbyś opanować. Ale, tak na wszelki wypadek. Jeśli mówisz o wydarzeniu z przeszłości, które ma wpływ na teraźniejszość, lub chcesz opisać akcję, która rozpoczęła się w przeszłości, ale trwa do dziś, nie ma alternatywy dla Present Perfect. Wiemy, że powiedzieliśmy, że nie będziemy cię zanudzać, ale ten może się naprawdę przydać! Czas Present Perfect jest często używany w języku angielskim.

Jak mogę się łatwo nauczyć English Tenses (angielskich czasów)?

Chociaż niektórzy mogą powiedzieć, że nie ma szybkiego i skutecznego sposobu, aby nauczyć się angielskiego czasu, błagamy, aby się poddawać. Mimo, że nie ma sposobu, aby uprościć gramatykę angielską, to co możesz zrobić, to zorganizować swoją naukę w taki sposób, aby uprościć i uporządkować proces tak, jak to tylko możliwe, aby nauka była w pełni opłacalna. Zobaczmy, co możesz zrobić!

Rozdzielmy je – Rozdzielmy czasy tak jak my – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Skoncentruj się na jednej kategorii – Nie ucz się wszystkich czasów na raz. Nie spieszcie się, bo inaczej będzie zamieszanie. Zacznij od przeszłości, opanuj ją, a potem idź dalej.

Naucz się gramatyki. – Widziałeś, że to nadchodzi, prawda? Musisz wiedzieć, jak formować soczewki, a jedynym sposobem jest nauczenie się ich strony gramatycznej.

Napisz trochę. – Zanim użyjesz ich podczas mówienia, zapisz soczewki. Weź czasownik i przeprowadź go przez jego kroki.

Mów – Najpierw do lustra, potem do swojego zwierzaka, potem do świata! Żartując na bok, kiedy poczujesz, że opanowałeś gramatykę tego wszystkiego, użyj różnych czasów angielskich podczas mówienia jak najwięcej!

Czy jest szkoła językowa, w której mogę się łatwo nauczyć czasów? Czy ktoś wytłumaczy mi jak używać Present Perfect?

Jest wiele szkół online, szkół stacjonarnych, aplikacji. Sky is the limit!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here