Jaki kierunek studiów wybrać?

Nawet jeśli nie przyznajesz się do tego swoim znajomym, bo nie lubisz okazywać własnych słabości, czy nawet trudno jest ci to przyznać przed samym sobą, stojąc przed lustrem, w głębi serca na pewno chociażby w minimalnym stopniu obawiasz się swojej przyszłości. Boisz się, że jeśli teraz niewłaściwie ją zaplanujesz, w wieku trzydziestu lat skończysz jako sfrustrowany wszystkim człowiek, pracując w firmie, której szczerze nienawidzisz i zajmując się tym, czego nigdy robić nie chciałeś. Jaki kierunek studiów wybrać test, który wykonasz w przeciągu zaledwie pięciu minut, pozwoli ci spojrzeć na to wszystko w nieco bardziej przyjazny sposób. Nareszcie zobaczysz, że tylko ty sam kontrolujesz swoją przyszłość i o niej decydujesz. Inni mogą cię oczywiście zachęcać do studiowania pewnych kierunków lub, postępując odwrotnie, zniechęcać do wybrania się na grafikę komputerową czy architekturę, ale ty możesz puszczać ich słowa mimo uszu, kompletnie nie przywiązując do nich większej wartości. Odpowiedz więc sobie na kilka opisanych niżej pytań i najlepiej zanotuj swoje odpowiedzi na kartce. Nie zaglądaj do nich od razu. Zrób to następnego dnia, najlepiej z samego rana, gdy twój umysł będzie jeszcze świeży i pusty. To w takich momentach najlepiej podejmować decyzje o wyborze studiów. Bo nie jest ona łatwa i jak sam już widzisz, może od niej sporo zależeć.

Skup się na swoich umiejętnościach i wiedzy. Oceń swoje zdolności w sposób obiektywny (nie da się tego zrobić na sto procent, bo subiektywizm zawsze się gdzieś wkradnie, ale przynajmniej się postaraj). Weź do ręki czystą kartkę i podziel ją na dwie rubryki. Pierwszą z nich zatytułuj „mocne strony”, a drugą „strony słabsze”. Teraz musisz już tylko wypełnić obie rubryki. Zastanów się, jakie umiejętności mogłyby być cenne dla twoich przyszłych pracodawców i które z nich rzeczywiście dałbyś radę jakoś ciekawie wykorzystać. W tabelce z mocnymi stronami nie musisz umieszczać jakichś technicznych umiejętności. Równie ważna jest przecież twoja determinacja, samodzielność czy chociażby łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Wadą może być natomiast skłonność do szybkiego poddawania się lub brak umiejętności pracy w grupie.

Już sama analiza tych słabych i mocnych stron powinna dać ci prowizoryczny obraz tego, na jakich stanowiskach czułbyś się dobrze. Jako osoba niezależna, ceniąca sobie spokój i ciszę, powinieneś szukać takiej pracy, która nie zmusi cię do działania w grupie. W której będziesz mógł zawsze skupiać się na swoich własnych obowiązkach, wykonując je od początku do końca zupełnie samodzielnie. Jeśli natomiast nawet znajomi mówią o tobie, że jesteś prawdziwą duszą towarzystwa, która potrafi odnaleźć się wszędzie i to w przeciągu kilku minut, stanowiska kierownicze wydadzą ci się idealne, zwłaszcza jeśli będziesz mógł je objąć w tych największych korporacjach. To, że umiesz szybko nawiązywać kontakty, nie musi jednak znaczyć, że lubisz to robić. Analizując swoje umiejętności nie zapominaj więc o tym, by brać pod uwagę tylko te, które dla ciebie samego są ważne.

Jedno pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, wydaje się dość oczywiste i nasuwa się samo, ale znalezienie na nie właściwej odpowiedzi wymaga dokładnego przemyślenia sprawy. Co tak naprawdę chciałbyś robić w życiu? Gdzie widzisz się za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat? Na jakich zarobkach ci zależy i czy pieniądze w pracy są dla ciebie priorytetem? Możesz poczuć się teraz lekko przytłoczony tak skomplikowanymi pytaniami, dlatego zanim jeszcze przejdziesz do odpowiadania, usiądź wygodnie lub najlepiej połóż się na kanapie, przymknij oczy i wyobraź sobie siebie jako trzydziestoletniego mężczyznę. Gdzie teraz jesteś i co robisz? Teraz wszystko powinno stać się jasne, a odpowiedzi na zadane wcześniej pytania powinny nasunąć się same. Jeśli jednak dalej nie masz doprecyzowanej wizji swojej przyszłości, znajdź w Internecie „jaki kierunek studiów wybrać test”. Wykonaj go w ciągu kilku minut i dowiedz się z niego, które programy nauczania byłyby dla ciebie dobre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here