Kilka ciekawostek o Toruniu

Toruń jest miastem pięknym i atrakcyjnym zarówno turystycznie, jak i z historycznego punktu widzenia. Ukrywa on wiele ciekawostek i tajemnic – intrygujących, zastanawiających, czasem wręcz przerażających. W niniejszym artykule zaprezentujemy osiem naszym zdaniem najciekawszych z nich.

 

Pierniki Toruńskie

Pierniki Toruńskie to symbol miasta o bardzo długiej, ponad 700-letniej historii. Wyrabia się je przy wykorzystaniu jedynego w swoim rodzaju miodu zbieranego w okolicach miasta – nie importuje się jakichkolwiek zamienników. Toruńskie katarzynki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przysmaków w Polsce, które można zasmakować m.in. podczas Toruńskiego Festiwalu Smaków organizowanego w Targach Toruńskich.

Nazwa miasta

Jedna z teorii dotyczących nazwy miasta głosi, że Toruń zawdzięcza swoją nazwę znajdującej się tu krzywej wieży – jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta. Wieża ta jest ewenementem na skalę regionu z powodu swojego odchylenia od pionu, wynoszącego prawie 1,5 metra. Według legendy pewnego dnia sama Wisła miała zakrzyknąć do niej: “Chcesz runąć? To ruń!”

Największy średniowieczny dzwon

W Toruniu znajduje się największy średniowieczny dzwon w całym naszym kraju! Nosi on nazwę Tuba Dei i wisi w katedrze Janów już mniej więcej od 1500-go roku. Waży on ponad 7 lat i w przeszłości był używany między innymi wtedy, gdy do miasta przyjeżdżali królowie. Osobną ciekawostką jest fakt, że aby w ogóle go poruszyć potrzeba siły… od sześciu do ośmiu ludzi!

Ostoja nietoperzy

Toruń może nie jest olbrzymią metropolią, jednakże jest bez wątpienia jednym z większych miast naszego kraju – liczy sobie w końcu ok. 200.000 mieszkańców. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko dla ludzi jest on jedną z głównych siedzib w Polsce. Znajduje się tu bowiem licząca aż 500 osobników ostoja nietoperzy – prawdopodobnie największa taka na terenie naszego kraju. Te sympatyczne ssaki są objęte ścisłą ochroną, warto również pamiętać, że są one niezwykle pożyteczne, redukując populację komarów. 

Spichlerze

W Toruniu niegdyś istniało około 100 spichlerzy. Niestety jednak, do naszych czasów przetrwała zaledwie jedna trzecia z nich. Te, które pozostały uważane są jednakowoż za jedne z najcenniejszych budynków tego typu w Polsce i starannie pielęgnowane. Świadczą one o niegdysiejszym bogactwie Torunia i jego mieszkańców. 

Park Etnograficzny

Znajdujący się w Toruniu Park Etnograficzny to jedyny na starym kontynencie skansen znajdujący się w samym centrum miasta. Znaleźć tam możemy między innymi lapidarium, czyli ekspozycję nagrobków mennoicko-ewangelickich. Wizytę polecamy każdej osobie chcącej choć na chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku!

Gospoda pod Modrym Fartuchem

Toruń jest miastem z długą historią, a co za tym idzie znajdziemy tu wiele wiekowych gospód. Najstarszą jest prawdopodobnie Gospoda pod Modrym Fartuchem – w przeszłości jadał tutaj sam Napoleon Bonaparte! Gośćmi jej ponadto byli między innymi Jan Olbracht oraz Kazimierz Jagielończyk. 

Toruń i Filadelfia

Najsłynniejszy bulwar w Toruniu nosi nazwę Filadejskiego i, trzeba przyznać, jak na Polskę jest to dość niecodzienny wybór nazwy. Dlaczego zatem na taką właśnie się zdecydowano? Otóż w latach 70-ych XX wieku Toruń podpisał umowę partnerską z Filadelfią, a żeby to uczcić nadano odpowiednią nazwę promenadzie. Przyjaźń między oboma miastami jest zresztą silna do dziś – Amerykanie w swoim mieście postawili pomnik Mikołaja Kopernika, a Toruń i Filadelfia są dla siebie wzajemnie jednymi z ważniejszych partnerów, szczególnie pod względem naukowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here