Nikt już nie ma wątpliwości, że fotowoltaika to nasza przyszłość. Wynika to nie tylko ze względu na ocieplenie klimatu i konieczność ochrony środowiska. To alternatywa dla wysokich i ciągle rosnących cen energii elektrycznej pozyskiwanej za pomocą węgla.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika zaliczana jest do sposobu pozyskiwania energii elektrycznej za pomocą źródeł odnawialnych, czyli naturalnych. Ich zaletą jest słabe oddziaływanie na środowisko i niewyczerpalne zapasy.
Do odnawialnych źródeł energii zalicza się:
• wodę,
• wiatr,
• słońce,
• źródła geotermalne.
Pozyskanie energii słonecznej jest najtańsze, to dlatego instalacje solarne i fotowoltaiczne są najbardziej popularne wśród odbiorców indywidualnych.
Budowanie elektrowni wiatrowych i wodnych jest bardzo kosztowne i wymaga nie tylko zaangażowania finansów państwowych, ale także świadomej polityki proekologicznej. Niestety na rozwiązania systemowe przyjdzie nam jeszcze długo czekać.
Montaż fotowoltaiki – czy to się opłaca?
Fotowoltaika to najlepszy sposób na pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej. Oczywiście początkowo trzeba zainwestować w panele fotowoltaiczne, ale jest to w zasięgu przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego. Dzięki dotacjom i braku faktur z zakładu energetycznego, inwestycja zwróci się w ciągu paru lat.Energia pozyskiwana z fotowoltaiki niczym nie różni się od energii przesyłanej przez zakład energetyczny. Można do niej podłączyć wszystkie urządzenia elektryczne potrzebne w domu.
Montaż fotowoltaiki – na co zwrócić uwagę
W przypadku instalacji fotowoltaicznej najważniejsze jest obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz właściwe zamontowanie paneli fotowoltaicznych.
Zapotrzebowanie energii oblicza się na podstawie urządzeń elektrycznych w domu oraz na podstawie ostatnich rachunków za energię. Źle wykonane obliczenia powodują dodatkowe koszty.Panele fotowoltaiczne można montować w różnych miejscach, na dachu, na ścianie lub na gruncie. Każde z nich jest dobre pod warunkiem, że zapewnia dobre doświetlenie paneli promieniami słonecznymi. Dzięki temu są najbardziej wydajne i wykorzystują swoją moc. Nie mogą być zacienione i zabrudzone. Z tego względu panele najczęściej montowane są pod pewnym kątem nachylenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..