Motywacja do nauki
Fot. Pexels.com

Niezależnie od tego, czy mówimy o karierze zawodowej czy życiu osobistym, czas poświęcony na naukę jest z pewnością bardzo dobrą inwestycją w siebie. Motywacja do nauki jest ważna w trwaniu w swoich celach. Bez wątpienia jednak, każdy z nas doświadczył momentu, gdzie po krótkiej ekscytacji na myśl o opanowaniu nowej umiejętności, ambitne plany ostatecznie wylądowały w koszu. Jak więc zmotywować się do systematycznej nauki?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/

Dawkuj sobie motywacje

Za każdym ambitny postanowieniem kryje się pewna historia. Moment w którym decydujemy się opanować nową umiejętność wywołuje u nas poczucie ekscytacji i dreszczyk emocji. Ważnym jest jednak, aby nie ekscytować się zbyt mocno. Motywacja do nauki jest zasobem, który musi nam wystarczyć do czasu, aż nauka stanie się naszym nawykiem. Dawkujmy ją więc sobie tak, aby wystarczyła na dłuższy czas zamiast „spalić” całą już na starcie. 

Nagradzaj postępy

Dobry sposobem, aby utrzymać motywację do nauki jest podzielenie swojego głównego celu na mniejsze i codzienne odnotowywanie postępów. Warto również ustalić sobie małą nagrodę przyznawaną za każdym razem, gdy pomniejszy cel zostanie osiągnięty. W ten sposób z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kolejnej sesji nauki – oraz nagrody jaka będzie nam za nią przysługiwać. Formą takiej nagrody może być dodatkowa przerwa w ciągu dnia (bez wyrzutów sumienia z powodu zmarnowanego czasu) lub porcja słodyczy (w granicach zdrowego rozsądku!).

Wiedz na co się porywasz

Wyobrażanie sobie szybkich efektów przy niewielkim nakładzie pracy to prosta droga do poddania się. Prędzej czy później na drodze do systematycznej nauki pojawiać się będą pierwsze przeszkody. Upewnij się więc, że już na starcie będziesz zdawać sobie z nich sprawę. W ten sposób unikniesz rozczarowania. Pozwoli to zachować nie tylko motywację do nauki,ale również dobry nastrój w jej trakcie.

Poszukaj sobie kompana

Jeżeli nakłonisz bliską Ci osobę do podjęcia wspólnej nauki, zyskasz nie tylko możliwość wymiany spostrzeżeń z tą osobą. Będzie to również możliwość pilnowania się nawzajem. Trudniej jest odstawić coś w kąt wiedząc, że druga osoba stara się razem z Tobą.

Zobacz też: http://www.sebby.pl/nauka-jezykow-obcych-dlaczego-warto/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here