Popraw sprężystość skóry

Kwas hialuronowy w ostatnim czasie zyskał na popularności. Wszystko za sprawą jego zbawiennego wpływu na skórę i możliwości zabezpieczenia jej przed upływającym czasem. Z powodzeniem wykorzystywany jest w kosmetyce oraz w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Czym dokładnie jest kwas hialuronowy, jakie jest jego działanie, a także, dlaczego pełni tak istotną funkcję? Kwestie te zostaną szerzej omówione w tym artykule. 

Kwas hialuronowy – co to takiego?

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym, a konkretnie polisacharydem występującym naturalnie w organizmie człowieka w formie soli sodowej, nazywanej inaczej hialuronianem sodu. Co ciekawe występuje on we wszystkich organizmach żywych. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa hyalos, co oznacza szkło. Taka nazwa została przyjęta nie bez powodu. Kwas hialuronowy został bowiem pierwszy raz wyizolowany i opisany w 1934 roku, a jego źródło stanowiło ciało szkliste oka bydlęcia. Warto również wspomnieć, że kwas hialuronowy występuje w trzech formach:

  • usieciowionej,
  • częściowo usieciowionej,
  • nieusieciowionej.

Każdy z nich wyróżnia się całkowicie inną gęstością, a także zdolnościami do wiązania wody. U młodych osób jest go najwięcej, jednak z wiekiem jego ilość maleje. Spore ilości najwyższej jakości kwasu hialuronowego zawiera roztwór suplasyn, warto zwrócić na niego uwagę, poszukując najlepszego preparatu, który pozwoli odzyskać dawną jędrność i nawilżenie skóry.

Kwas hialuronowy – działanie i wpływ na skórę

Podstawową zaletą kwasu hialuronowego stanowi zdolność do wiązania sporych ilości wody, co wpływa na skórę poprzez intensywne nawilżanie oraz ujędrnianie. Ponadto, wspiera on również wiązanie się włókien kolagenowych, przyczyniając się do jego wzrostu w skórze. To z kolei wpływa na zwiększanie jędrności oraz sprężystości i elastyczności skóry. Kwas hialuronowy jest również jednym ze składników mazi stawowej, dzięki czemu ma wpływ na prawidłową kondycję chrząstki stawowej oraz właściwą ruchomość stawów. Jego wpływ na skórę jest ogromny. Chroni on skórę także przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, czyli wysokich i niskich temperatur, intensywnym wiatrem czy mrozem. Dodatkowo, oprócz intensywnego nawilżania skóry, kwas hialuronowy wykazuje również działanie kojące i odświeżające na skórę, co świetnie sprawdzi się np. po długiej ekspozycji na słońce.

Dlaczego kwas hialuronowy jest ważny?

Jak wspomniano wcześniej, kwas hialuronowy posiada zdolność do wiązania wody i w tym zadaniu jest niezastąpiony. Umożliwia wiązanie wody, której ilość nawet tysiąc razy przekracza jego własną masę. Wpływa także na włókna kolagenowe, pobudzając je do wiązania. Dzięki takim właściwościom kwas hialuronowy może przywrócić skórze dobrą kondycję – utraconą sprężystość, jędrność i nawilżenie skóry. Pozwoli to na odmłodzenie jej i poprawę wyglądu. Dlatego właśnie jest on stosowany w zabiegach medycyny estetycznej, a także w wielu kosmetykach. To jeden ze związków chemicznych, który posiada szczególne działanie względem skóry, oraz wysoką skuteczność. Jego rola jest równie ważna, jeśli chodzi o utrzymywanie stawów w dobrej kondycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here