rękawice BHP

Rękawice BHP spełniają bardzo ważną funkcję ochronną podczas pracy w nieprzyjaznym lub niebezpiecznym środowisku. Stosowane są ze względu na zagrożenia związane z używanymi materiałami lub narzędziami, a także z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju środków ochrony osobistej, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć kryteria, jakimi należy kierować się, wybierając rękawice BHP.

Materiał dostosowany do zakresu wykonywanych prac

Dostępne na rynku wysokiej jakości rękawice, np. te, jakie oferowane są przez sklep Level (http://levelsc.pl/artykuly-bhp/), zapewniają różny poziom ochrony w zależności od materiałów, z jakich zostały wykonane. Do podstawowych prac wystarczą nam rękawice kategorii I wykonane z grubej tkaniny, ewentualnie powleczone dodatkową warstwą tworzywa sztucznego. Ci wszyscy, którzy wykonują parce mogące spowodować większe urazy mechaniczne, powinni zaopatrzyć się w rękawice kategorii II wykonane ze skóry, powleczone gumą lub wykonane z takich tkanin jak kevlar, poliester lub inne wytrzymałe materiały. Natomiast do najcięższego kalibru robót zaleca się stosowanie środków ochrony kategorii III, o specjalnej konstrukcji, są to np. rękawice wykonane ze specjalnych kółek ze stali nierdzewnej.

Skala poziomów ochrony

Najmniej odporne rękawice mają za zadanie ochronić dłonie przed takimi urazami jak drobne skaleczenia, czy też zdarcie naskórka. Mogą być stosowane do lżejszych robót budowlanych, czy też o innym charakterze.

Rękawice BHP kategorii II powinny chronić przynajmniej przed jednym z poniższych zagrożeń:

– ścieranie,

– przecięcie,

– rozdarcie,

– przekłucie.

Na każdej parze rękawiczek umieszczony jest odpowiedni piktogram wraz z czterema cyframi, z których każda odnosi się do jednego z zagrożeń. Im wyższy wskaźnik, tym większą ochronę zapewniają dane rękawice.

Kategoria III odnosi się do rękawic BHP chroniących przed zagrożeniem zdrowia i życia, np. podczas pracy z substancjami chemicznymi, wysokim napięciem, czy też wysokimi temperaturami. Są to na przykład rękawice spawalnicze lub chemoodporne.

Potwierdzenie przydatności

Ważną informacją, jaka powinna znajdować się na rękawicach, jest zapis o spełnianiu norm bezpieczeństwa oraz posiadaniu wszystkich atestów, jakie są wymagane w naszym kraju dla tego rodzaju sprzętu BHP. Tylko takie rękawice są w stanie zapewnić ochronę oraz bezpieczeństwo na wymaganym poziomie. Dlatego należy korzystać tylko z profesjonalnego i certyfikowanego sprzętu ochronnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here