Kwietnie legalny handel długami
Długi stały się takim samym towarem jak samochody czy chleb. Wystarczy je umiejętnie sprzedawać, kupować i odzyskiwać. Popyt i podaż na rynku wierzytelności spokojnie pozwalają egzystować wielu podmiotom, a w część z nich można zainwestować, kupując na giełdzie ich akcje. Które spółki z branży odzyskiwania wierzytelności dostępne są w publicznej ofercie?
Handel długami to bardzo potoczne określenie. Oficjalnie lepiej brzmi handel wierzytelnościami, który jest w Polsce całkowicie legalny i dla wielu firm stał się prawdziwą żyłą złota. Oprócz spółek zajmujących się wierzytelnościami, beneficjentami całego procederu są np. banki. Te, aby uwolnić gotówkę, chętnie pozbywają się przeterminowanych wierzytelności, a że chętnych nie brakuje.
To duża ulga, pozwalająca szybko odzyskać część zamrożonych środków i przerzucić ciężar ich odzyskania od dłużnika na firmę windykacyjną. Ta kupuje wierzytelności po znacznie niższej cenie, dzięki czemu ma szansę na sowity zarobek. Ten jednak bywa odłożony w czasie, a wszystko przez długi okres ciągnących się rozpraw sądowych, często niezbędnych do wystawienia decyzji o nakazie zapłaty. To jednak nie zniechęciło firm, które świetnie sobie radzą w panujących warunkach.
Giełdowe spółki z branży odzyskiwania wierzytelności
Branża wierzytelności na giełdzie jest jak każda inna. Ma swoich mniejszych lub większych przedstawicieli, w których akcje można zainwestować. Wystarczy tradycyjne konto maklerskie czy rachunek u brokera, np. w Saxo Bank Polska – czytaj więcej tutaj, by móc bez większych problemów stać się współwłaścicielem firm związanych ze skupowaniem czy obsługą długów.
Na GPW mamy dostępne 6 spółek zajmujących się wierzytelnościami, a zdecydowanym liderem jest tutaj Kruk S.A. z kapitalizacją przekraczającą 6 miliardów (stan na połowę września), której kurs znajduje się w silnym trendzie wzrostowym od marca 2020 roku (słynny tzw. „covidowy dołek”). Pełna lista podmiotów z branży wierzytelności notowanych na GPW, wygląda tak:
- Best S.A. (BST),
- Capitea S.A. (GBK),
- GPM Vindexus S.A. (VIN),
- Kredyt Inkaso S.A. (KRI),
- Kruk S.A. (KRU),
- NPL Nova S.A. (PRI).
Nie można też zapominać o alternatywnym rynku dla mniejszych spółek – New Connect. Tam też jest kilka podmiotów z branży wierzytelności – dokładnie 6 (stan na wrzesień 2021). Są to:
- BVT S.A. (BVT),
- Centrum Finansowe S.A. (CFS),
- DITIX S.A. (DTX),
- Kancelaria Medius S.A. w restrukturyzacji (KME),
- Kancelaria Prawna – Inkaso Wec S.A. (KPI),
- Wierzyciel S.A. (WRL).