Serwer VPS a serwer dedykowany

Na rynku można znaleźć różne rozwiązania hostingowe, jednak w przypadku bardziej wymagających projektów online warto brać pod uwagę jedynie serwery VPS lub serwery dedykowane. Wyjaśniamy, jaka jest między nimi różnica.

Jeśli zależy nam na stabilnie działającym serwisie internetowym lub na wydajnej usłudze online, powinniśmy zadbać przede wszystkim o dobry hosting. Częste awarie i przestoje w działaniu witryny lub aplikacji webowej odbija się niekorzystnie na postrzeganiu takich usług przez odbiorców i najczęściej kończy się rezygnacją z korzystania z naszego projektu. Jeśli to komercyjne przedsięwzięcie, tracimy po prostu pieniądze. Dlatego właśnie konieczne jest zadbanie o solidne fundamenty dla naszej strony www lub aplikacji. Takimi fundamentami jest serwer. Pomijamy tu najprostsze i najtańsze rozwiązanie, jakim jest hosting współdzielony. Przyjrzymy się takim opcjom jak serwery VPS i serwery dedykowane. 

Dlaczego dobry hosting jest ważny?

Pisząc „hosting”, mamy na myśli tak naprawdę wszystkie usługi serwerowe, a nie tylko hosting współdzielony. Hosting można określić jako miejsce na fizycznej maszynie podłączonej nieustannie do Internetu. Właśnie na takim serwerze umieszcza się pliki strony lub pliki związane z aplikacją online. Dobrej klasy hosting ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia każdej usługi webowej i każdej witryny internetowej. Im większy serwis, tym wydajniejszego serwera potrzebuje do płynnego, bezproblemowego działania. W przypadku hostingu nie warto iść na kompromis czy wprowadzać oszczędności. To się po prostu nie opłaca i zemści się bardzo szybko. Dobry hosting zapewni dobre działanie witryny, a to będzie pozytywnie oddziaływało na jej użytkowników i może przyciągnąć nowych. Wróćmy jednak do podstawowego tematu naszego artykułu: czym różnią się serwery VPS od serwerów dedykowanych?

Serwery VPS

Zaczynamy od rozwiązania, które jest sytuowane pośrodku między wspomnianym wcześniej hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Mowa tu o serwerze VPS (Virtual Private Server), To po prostu serwer wirtualny. Na jednej maszynie fizycznej wydzielanych jest wiele takich serwerów wirtualnych, które działają niezależne od siebie. Każdy z serwerów VPS jest odizolowany od innych. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania dokonuje się emulacji serwera fizycznego, który jest imitowany w ramach serwera VPS. Pozwala on na pełen dostęp administracyjny oraz na instalowanie własnego oprogramowania i dokonywania własnej konfiguracji. Gdy zajdzie taka potrzeba, można szybko zwiększyć parametry serwera VPS. 

Serwery dedykowane

Serwer dedykowany to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników. Taka maszyna idealnie sprawdza się przy bardzo dużych portalach, w firmach potrzebujących dużej mocy obliczeniowej, a także przy projektach generujących olbrzymi ruch. Serwer dedykowany jest fizyczną maszyną, która pozostaje do wyłącznej dyspozycji jednego użytkownika. Administrator ma pełną kontrolę nad takim serwerem. Może dokonywać konfiguracji sprzętowej według własnych potrzeb i instalować dowolny system operacyjny. Serwer dedykowany to największa swoboda działania i największa niezależność.

Serwer VPS czy serwer dedykowany? Decyzję o wyborze jednego z tych dwóch rozwiązań należy podjąć po dokładnej analizie naszych potrzeb. Dzięki temu wybierzemy serwer, który rzeczywiście spełni nasze oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here