Z brakiem terminowego regulowania należności za wystawione faktury zmaga się wiele firm. Dzięki ubezpieczeniu należności faktoringowych, przedsiębiorcy mogą skutecznie zabezpieczyć swój budżet i uniknąć zatorów płatniczych. Warto więc z bliska przyjrzeć się temu rozwiązaniu.
Zbyt długie oczekiwanie na uregulowanie należności lub brak płatności ze strony kontrahentów może skutkować utratą płynności finansowej. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed tym zagrożeniem jest ubezpieczenie należności faktoringowych. W nowym artykule wyjaśniamy, jak to narzędzie działa w praktyce. Opisujemy też najważniejsze korzyści, które dzięki nim mogą odnieść przedsiębiorcy.
Czym jest ubezpieczenie należności faktoringowych?
Ubezpieczenie należności faktoringowych łączy korzyści wynikające z faktoringu z ubezpieczeniem przed ryzykiem niewypłacalności kontrahentów. W tradycyjnym faktoringu przedsiębiorca przekazuje swoje faktury firmie faktoringowej (faktorowi), która wypłaca mu zaliczkę za te faktury, zapewniając tym samym natychmiastową płynność finansową. Z kolei w przypadku faktoringu z ubezpieczeniem, oprócz finansowania faktur, faktor oferuje również ubezpieczenie na wypadek, gdyby kontrahent nie uregulował należności.
Jeśli kontrahent nie zapłaci faktury, faktor – dzięki wykupionej polisie ubezpieczeniowej – pokryje straty swojego klienta. Firma nie ponosi więc ewentualnych kosztów związanych z windykacją ani obawiać się utraty płynności finansowej. Więcej na temat tego rozwiązania można dowiedzieć się na stronie https://pragmago.pl/porada/ubezpieczenie-naleznosci-faktoringowych/.
Ubezpieczenie należności faktoringowych – czemu warto?
Ubezpieczenie należności faktoringowych z perspektywy przedsiębiorców cechuje się licznymi zaletami. Najważniejsze z nich to:
- pewność płynności finansowej: przedsiębiorca otrzymuje natychmiastowy dostęp do środków finansowych, dzięki czemu może na bieżąco regulować własne zobowiązania lub zainwestować w rozwój firmy;
- zabezpieczenie przed ryzykiem niewypłacalności: faktorant nie musi obawiać się braku zapłaty za wystawione faktury. W razie problemów z odzyskaniem należności, ubezpieczyciel wypłaca mu odszkodowanie pokrywające wszystkie straty;
- możliwość efektywnego planowania: dzięki zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia należności, firma może pewniej planować swoje wydatki nawet w długoterminowej perspektywie;
- możliwość rezygnacji z weryfikacji kontrahentów i windykacji: są to procesy czasochłonne i kosztowne, a ubezpieczenie należności pozwala firma oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
Ubezpieczenie należności – sposób na zachowanie płynności finansowej
Jak widać, ubezpieczenie należności faktoringowych to efektywne narzędzie. Korzystając z niego, przedsiębiorca nie tylko może ochronić firmy przed stratami wynikającymi z niewypłacalności kontrahentów, ale też ominąć problemy z szeroko pojętym zarządzaniem należnościami. Jego przedsiębiorstwo może skutecznie planować przyszłe inwestycje lub regulację własnych zobowiązań, bez ryzyka związanego z ewentualnym brakiem płatności za faktury.