Umowa o dzieło podatek

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważną rolę pełni pieniądz. Jest to środek płatniczy, bez którego niemożliwe byłoby sfinansowanie jakichkolwiek zakupów. Zaznacza się, że tak poważna rola w obrocie sprawia, że niezbędne jest zarabianie pokaźnych sum pieniężnych. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić byt rodzinie na należytym poziomie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nie musimy w tym zakresie ograniczać się jedynie do wykonywania pracy w swoim zakładzie. Bardzo często młodzi ludzie decydują się na dorabianie. Taka postawa zasługuje na pełną aprobatę, bowiem świadczy o naszej przedsiębiorczości. Warto mieć na uwadze, że obecnie spore możliwości rozwoju stwarza nam internet. Tym samym każdy, kto poszukuje dobrze płatnego zajęcia, może znaleźć setki ogłoszeń, w ramach których będzie mógł połączyć realizowanie swoich pasji i aspiracji życiowych w połączeniu z zarabianiem sporych sum pieniężnych.

Podstawową formą zatrudnienia w takim przypadku od wielu lat pozostaje umowa o dzieło. Jest to kontrakt o charakterze cywilnoprawnym, który nastawiony jest na osiągnięcie zysku przez wykonującego dzieło. Co ważne, także zamawiający nie pozostaje w tym stosunku prawnym stratny. Okazuje się, że może on liczyć na zrealizowanie określonego dzieła, które da się wycenić w pieniądzu. Bardzo ważne jest, że niekoniecznie musi to być rzecz materialna. Obecnie coraz częściej dochodzi do przekazywania praw autorskich majątkowych właśnie na podstawie omawianego kontraktu. Jest to bezsprzecznie bardzo ciekawe rozwiązanie, które sprawia, że także twórcy mogą zarabiać na swoich dziełach. Nie bez znaczenia pozostaje jednak kwestia konieczności odprowadzenia z tego tytułu danin na rzecz organów cywilnoprawnych. Na szczęście jest to jedyny obowiązek, bowiem nie ma konieczności zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne, czy też składki zdrowotnej. Jednak w tym ostatnim przypadku niezbędne jest, aby występował zbieg tytułów do ubezpieczeń. W innym przypadku konieczne będzie wykupienie stosownej polisy.

Nie do końca wiadomo, umowa o dzieło podatek jaki trzeba naliczyć. W tym zakresie warto odwołać się do możliwości, jakie dają optymalne programy księgowe. Wiele z nich jest dostępnych na rynku zupełnie za darmo, dlatego warto skorzystać w pierwszej kolejności z darmowej licencji na aplikację. Jeżeli jednak program nie będzie spełniał naszych oczekiwań, warto zakupić płatną wersję. Przeważnie są to bardzo rozbudowane aplikacje, dzięki którym możliwe jest prowadzenie nawet najbardziej zawiłych i skomplikowanych rozliczeń. Warto w tej mierze odnieść się do kwestii ustaw. Otóż aplikacje, które nie mają aktualizowanego stanu prawnego, są praktycznie bezużyteczne w sytuacji, gdy nastąpią zmiany w prawie. Dlatego przed zakupem płatnego programu warto sprawdzić, czy korzysta on z stałej pomocy prawników. Jeżeli odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, możemy zakupić licencję i cieszyć się z wielu udogodnień i możliwości, jakie daje profesjonalny program księgowy.

Oczywiście już na etapie wyliczeń należy uwzględnić wszelkie odliczenia, które mają wpływ na wysokość poniesionego podatku. Istnieją w tym zakresie różne szkoły. Pierwsza z nich głosi, aby dokumentować wszystkie swoje wydatki w trakcie wykonywania dzieła za pomocą faktur. Następnie sumy z wszystkich dokumentów należy ze sobą dodać. Uzyskany wynik to w skrócie nasz koszt uzyskania przychodu. Jeżeli wydatki wykazane za pomocą dokumentów mają charakter celowy, możemy z powodzeniem powyższą sumę odliczyć od podstawy opodatkowania. Tym samym konieczne będzie jedynie zapłacenie 18% zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Inną możliwość daje skorzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku nie jest konieczne dokumentowanie wszelkich wydatków, bowiem z powodzeniem możemy zastosować 20% stawkę kosztów uzyskania przychodu. Należy mieć jednak na uwadze, że od takiej kwoty nie możemy prowadzić dalszych odliczeń. Bez wątpienia jednak to rozwiązanie jest wygodniejsze, bo nie trzeba zbierać faktur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here