Co trzeba wiedzieć wybierając pompę próżniową do klimatyzacji?

0
4233

Działalność związana z serwisowaniem instalacji klimatyzacyjnych wiąże się z koniecznością posiadania specjalnego sprzętu, w tym nieodzownej dla każdego fachowca pompy. Ta wykorzystywana do klimatyzacji ma działanie próżniowe i wykorzystuje się ją do oczyszczenia układu z wilgoci, nim wprowadzi się do niego nowy czynnik. Co powinno się wiedzieć odnośnie wyboru takiego sprzętu?

Czym kierować się przy wyborze?

Na rynku dostępne są różne modele, bowiem pompa próżniowa przydaje się do wielu układów klimatyzacyjnych, a inna będzie odpowiednia przy klimatyzacji w samochodzie, a jeszcze inna, gdy chodzi o większy układ w budynku. Jeśli ma ona służyć jako narzędzie pracy dla serwisanta to warto dobrać ją właśnie pod kątem układów, które najczęściej będzie się obsługiwać i w których dany fachowiec będzie się specjalizował. Podstawowe parametry, które bierze się pod uwagę (wartości te podają producenci) to: wydajność (mierzy się ją w metrach sześciennych na godzinę), prędkość pompowania oraz ciśnienie na wyjściu. Istnieją modele jednostopniowe oraz dwustopniowe, które różnią się ilością cylindrów – w tym pierwszym jest jeden, a w drugim dwa, które działają w sposób zsynchronizowany. Warianty dwustopniowe dają większą głębię próżni i pozwalają na dokładniejsze czyszczenie. Warto mieć jednak na uwadze to, że im wydajniejsza jest dana pompa próżniowa, tym jest to sprzęt nie tylko droższy, ale i większy oraz cięższy, więc może stanowić problem przy niektórych pracach, gdy wykorzystuje się ją na przykład z poziomu drabiny, bowiem inaczej nie uda się uzyskać dostępu do instalacji. To także trzeba zatem uwzględnić przy wyborze sprzętu odpowiedniego dla danej osoby.

Aspekty poboczne

Oprócz omówionych kwestii głównych, istnieje jeszcze kilka innych aspektów na które można zwrócić uwagę w dalszej kolejności. W trakcie pracy pompa próżniowa korzysta z oleju, więc dobre modele powinny mieć zawór zawrotny, dzięki któremu mamy zabezpieczenie przez cofaniem się oleju. Przyda się też zabezpieczenie przed wydmuchem oleju ze zbiornika. Urządzenie powinno oferować także podgląd na poziom oleju, gdyż do poprawnego działania pompy konieczne jest dbanie o jego odpowiednią ilość – w przeciwnym razie pompa próżniowa może ulec uszkodzeniu lub po prostu nie wytworzy odpowiedniej próżni i jej działanie będzie nieefektywne. Najlepsze modele wyposażone są dodatkowo w wakuometr, a więc urządzenie, które pozwala sprawdzić jaki stopień próżni się uzyskało. Jeśli producent podaje takie informacje to można zapoznać się również z tym jaki moment rozruchowy ma dana pompa – im będzie on wyższy, tym łatwiej i szybciej ją uruchomimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here