Czy ekologiczne kubeczki jednorazowe są lepsze od tych klasycznych

Zapaleni obrońcy środowiska często potępiają imprezy, na których stosuje się kubeczki plastikowe. Według nich, stosowane powinny być kubki z papieru, bądź innych, szybciej rozkładających się materiałów. Jednak czy kubki plastikowe naprawdę są gorsze od tych ekologicznych? Kubeczki jednorazowe zrobione z plastiku nie są tak złe, za jakie uważają je miłośnicy Matki Natury.

Co przemawia za zakupem kubeczków plastikowych?

Przede wszystkim ich atrakcyjna cena i łatwa dostępność. Kubeczki plastikowe można kupić praktycznie w każdym większym sklepie, płacąc jedynie kilka groszy za sztukę. Mimo to są one wytrzymałe, praktyczne i łatwo się ich pozbyć. Nie da się zaprzeczyć temu, że plastik rozkłada się setki lat, zatruwając przy tym glebę, jednak kto powiedział, że kubki plastikowe muszą koniecznie skończyć jako śmieci „upuszczone” na ziemię? Kubeczki jednorazowe przecież można bardzo łatwo oddać do recyklingu, nadając im nowe życie, co całkowicie niweluje ich nieekologiczny aspekt. Można nawet powiedzieć, że poddawane odpowiedniemu recyklingowi kubeczki plastikowe są bardziej ekologiczne od tych papierowych, do których produkcji konieczne jest wycinanie lasów. Zatem sam zakup kubeczków jednorazowych z plastiku nie jest zagrożeniem dla środowiska, w przeciwieństwie do ich bezmyślnego wyrzucania.

Czy kubki ekologiczne to naprawdę tak wspaniała sprawa?

Oczywiście, kubki zrobione z papieru, trzciny, czy bambusa szybko się rozkładają i są kreowane jako ekologiczne rozwiązanie. Jednak w rzeczywistości, są one gorsze od tych plastikowych pod każdym względem. Nie tylko są nietrwale wykonane i mają znacznie mniej zastosowań od plastikowych, ale przede wszystkim są one drogie. Za jeden kubek ekologiczny można zapłacić nawet tyle, co za całą setkę kubków plastikowych. Zdecydowanie zniechęca to do zakupu tego rodzaju naczyń. Jednak to nie wszystko – tak jak można przeczytać w poprzednim akapicie, kubki ekologiczne często okazują się być mniej przyjazne dla środowiska od plastikowych. Wiadomo, że po wyrzuceniu obu rodzajów kubka, to ten ekologiczny rozłoży się znacznie szybciej, zyskując uznanie obrońców środowiska. Jednak nie można zapomnieć o tym, że kubeczki jednorazowe z papieru, czy bambusa nie nadają się do recyklingu, a do produkcji wykorzystują wycięte drzewa i krzewy. Jest to zdecydowanie gorsze dla planety Ziemi niż poddawany ciągłemu procesowi recyklingu kubek plastikowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here