Przedstawiciel handlowy

Przedstawiciel handlowy to osoba, która reprezentuje firmę w kontaktach z kontrahentami. Zajmuje się ona pozyskiwaniem nowych, a także utrzymywaniem aktualnych klientów. Przedstawiciel handlowy to wizytówka firmy, warto więc zadbać o to, żeby osoba zatrudniona na tym stanowisku spełniała wszystkie niezbędne wymagania.

Praca jako przedstawiciel handlowy – dla kogo?

Praca przedstawiciel handlowy to ciężkie i wymagające zadanie. Nie każdy będzie nadawał się do tego, żeby zostać przedstawicielem handlowym firmy, wyzwaniu temu sprostają wyłącznie osoby o konkretnych predyspozycjach. Dobry przedstawiciel handlowy wykorzystuje w swej codziennej pracy mnóstwo tak zwanych miękkich umiejętności, powinien więc cechować się między innymi: otwartością i komunikatywnością, odpornością na stres, dobrą organizacją pracy, samodzielnością, a także dbałością o własny wizerunek.

Dodatkowo przedstawiciel handlowy powinien posiadać dogłębną i szczegółową wiedzą z zakresu usług i produktów oferowanych przez firmę. Powinien być także przygotowany na częste i długie wyjazdy – przedstawiciel handlowy rzadko kiedy bywa w biurze, a wielogodzinne wizyty u klientów to jego codzienność.

Na czym polega praca jako przedstawiciel handlowy?

Praca przedstawiciela handlowego polega przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z klientem. Przedstawiciel handlowy danej firmy jest odpowiedzialny za profesjonalne i szczegółowe przedstawienie oferty przedsiębiorstwa. Jego głównym zadaniem jest sprzedaż produktów lub usług firmy nowym klientom, ale nie tylko. Dobry przedstawiciel handlowy odpowiednio zatroszczy się o utrzymanie także aktualnych klientów. Przedstawiciel handlowy jest również odpowiedzialny za negocjację i aktualizację warunków współpracy. Jego zadaniem jest zadbanie o utrzymanie wysokiego poziomu satysfakcji wszystkich klientów.

Do zadań przedstawiciela handlowego należy również pozyskiwanie klientów od konkurencji, co może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie jeżeli dany klient od lat korzysta wyłącznie z usług jednej firmy. Zbudowanie zaufania i przekonanie klienta konkurencji o wyższości oferowanych produktów to zadanie, któremu będą w stanie podołać wyłącznie najlepsi.

Do obowiązków przedstawiciela handlowego należy także ciągłe poszerzanie wiedzy z zakresu oferowanych przez firmę produktów. Organizowania szkoleń dla innych przedstawicieli czy członków zespołu sprzedażowego również spoczywa na barkach przedstawiciela handlowego.

Przedstawiciel handlowy ma być także wparciem merytorycznym dla klienta. Dodatkowo osoba zatrudniona na stanowisku przedstawiciela handlowego monitoruje rynek w zakresie popytu i podaży produktu, zajmuje się także przygotowywaniem raportów i zestawień oraz organizacją wydarzeń promujących działalność firmy. Przedstawiciel handlowy powinien być również na bieżąco z działaniami i rozwiązaniami stosowanymi przez konkurencję.

Zarobki na stanowisku przedstawiciela handlowego

Zarobki na stanowisku przedstawiciela handlowego zależą od wielu zmiennych. Na wysokość zarobków osoby zatrudnionej jako przedstawiciel handlowy będzie miało wpływ między innymi doświadczenie, staż czy branża. Bardzo często na zarobki przedstawiciela handlowego składają się także różnego rodzaju prowizje czy premie za wyniki. Miesięczne średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 5 150 złotych brutto, a najlepiej opłacani przedstawiciele handlowy zarabiają nawet 6 670 złotych brutto.

Dodatkowym bonusem na stanowisku przedstawiciela handlowego jest również służbowy samochód, stanowiący atrakcyjne uzupełnienie wynagrodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here