Nowa firma to duże ryzyko. Dowiedz się, co zrobić, aby uniknąć strat

Osoby, które chcą założyć firmę muszą liczyć się z dużym ryzykiem. Początki działalności są trudne i łatwo można stracić wiarę w to, że się uda. Nie jest bowiem łatwo wprowadzić przedsiębiorstwo na wysokie obroty, jeśli nie mamy wystarczającej ilości gotówki. Kiedyś młode firmy miały duży problem z dostępem do kredytów, ale obecnie banki coraz częściej pomagają sfinansować różne projekty. Jak wybrać najlepszy kredyt dla nowych firm?

Jakimi kryteriami się kierować wybierając kredyt dla nowych firm?

Zanim weźmiemy kredyt, musimy się dobrze zastanowić, czy naprawdę nas na niego stać. Musimy bowiem liczyć się z tym, że coś nie pójdzie po naszej myśli, a ponownie się zapożyczając, wpadniemy w spiralę długów, co jest prosta drogą do porażki. Jeśli chcemy kupić nowy i drogi sprzęt, musimy być pewni, że będziemy mieć zlecenia i podnośnik czy traktor będzie na siebie zarabiał, dzięki czemu zysk firmy przewyższy kwotę odsetek, jaką musimy zapłacić bankowi. Ważne jest także, że nawet przynosząca zysk firma może upaść. Jak to jest możliwe? Nie wystarczy to, że zarabiamy i wciąż się rozwijamy. Musimy bowiem mieć gotówkę na opłacenie pracowników. Zanim zdecydujemy się na kredyt dla nowych firm, wnikliwie zapytajmy, jaki jest jego całkowity kosz i na jaki cel ma być przeznaczony. Pamiętajmy, że zobowiązanie zawsze trzeba spłacić, co oznacza, że nie będziemy sobie mogli pozwolić na żadne przestoje w firmie. Warunki uruchomienia pożyczki zależą od celu, na jaki wykorzystamy kredyt, a w przypadku większej kwoty bank będzie wymagał szczegółowego rozliczenia się z wydatków. Jeśli pożyczka będzie zabezpieczona np. nieruchomością, otrzymamy większy kredyt, ale musimy być świadomi, że wiąże się to z dużym ryzykiem – jeśli biznes się nie uda, stracimy nie tylko firmę i pieniądze, lecz także nieruchomość. W przypadku kredytu niezabezpieczonego bank będzie więc dokładnie analizował naszą historię finansową lub będzie wymagał dodatkowych ubezpieczeń, by móc przedstawić nam ofertę kredytów.

Kredyt dla nowych firm – co można wybrać

Obecnie jedynie kilka banków ma ofertę kredytową adresowaną do firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Ich propozycje w większości dotyczą kwot rzędu 10–20 tys. zł. Taką sumę start up powinien pozyskać bez większych problemów i bez zabezpieczeń majątkiem własnym. Dużo trudniejsze może być otrzymanie kredytu w kwocie np. 100 tys. zł, ale i to nie jest niemożliwe. Warto skorzystać z pomocy unijnej lub pomocy ze strony państwa. Zazwyczaj będzie to forma dofinansowania, wsparcie w uzyskaniu kredytu czy zwolnienie z części opłat, np. podatkowych. Szczegóły dotyczące takich programów przedstawiają najczęściej pracownicy urzędów pracy. Kredyty dla nowych firm często są udzielane w formie limitu w rachunku bieżącym lub limitu na karcie kredytowej. Każde zasilenie konta traktowane jest jako spłata zadłużenia.

Chcąc zapewnić płynność finansową działalności, którą rozpoczynamy, możemy wnioskować o kredyt dla firm, który będzie zastrzykiem gotówki. Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznajmy się z jej warunkami.

Uzyskaj więcej informacji: https://nestbank.pl/dla-twojej-firmy/kredyty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here