Czy warto pracować w Irlandii?

Rynek pracy w Polsce to w dzisiejszych czasach dla wielu Polaków bardzo wrażliwy temat z uwagi na standard pracy, organizację w pracy, program socjalny, a wreszcie kiepskie zarobki. Dlatego tak bardzo popularnymi na rynku naszym stały się migracje za chlebem w różne rejony Unii Europejskiej, a nawet i poza nią. Jednym z popularnych dla naszych rodaków celem migracji zarobkowej stała się Irlandia. Kraj ten , z powodu braku rąk do pracy, a także niżu demograficznego spowodowanego, brakiem narodzin dzieci potrzebuje do różnych sektorów swojej gospodarki pracowników wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych. Dlatego ta zielona wyspa, tak skutecznie przyciąga Polaków, kusząc ich dużymi zarobkami oraz pięknymi widokami. Pracownicy ci, którzy zatrudnieni są na terenie Irlandii mogą liczyć na minimalną stawkę godzinową, która wynosi około dziewięciu euro. Minimalna płaca może się różnić w poszczególnych sektorach gospodarki takich jak: rolnictwo, gastronomia, w firmach sprzątających, w hotelarstwie, w budownictwie oraz branży elektrycznej.
Stawka około dziewięciu euro za godzinę przysługuje każdemu, kto ma na rynku dwuletnie doświadczenie zawodowe oraz ma ukończone osiemnaście lat.
Pracownicy pełnoletni, którzy nie mają określonego doświadczenia w pracy, mogą liczyć na stawkę około siedmiu euro na godzinę, a osoby poniżej osiemnastego roku życia mogą zarobić nieco ponad sześć euro za godzinę pracy.
Przygotowując się do wymarzonego wyjazdu do pracy za granicę, trzeba koniecznie dobrze przygotować się na szereg niedogodności związanych z podróżą. Po pierwsze musimy zapatrzyć się w torbę podróżną, zrobić zakupy na pierwsze tygodnie życia w Dublinie, zakupić bilet, znaleźć lokum – jeżeli pracodawca nie zapewnia zakwaterowania oraz przygotować się na długą i uciążliwą podróż.
Wybierając spośród dostępnych nam na rynku firm transportowych, warto przed wyborem którejkolwiek z nich rozważyć między innymi: czas przejazdu, cenę, ilość przesiadek, komfort oraz bezpieczeństwo.
Najtaniej i najwygodniej będzie polecieć samolotem. Drugą, spośród dostępnych opcji są autokary: Wybierając pierwszy środek transportu.to z lotniska do centrum stolicy dotrzemy bez problemu autobusami. Jeżeli natomiast chodzi o poruszanie się po Dublinie, to czekają na nas szybkie linie tramwajowe, które oferują klientom dwie linie. Kolejną możliwością poruszania się środkami komunikacji miejskiej są szybkie linie kolejowe, które kursują w godzinach 6:00 do 23:30.
Jeśli zdecydujemy się na podróż autobusem, to należy pamiętać, że nie kupimy biletu u kierowcy, jeżeli nie mamy przy sobie wyliczonej gotówki.
Przed wyjazdem dobrze jest zapewnić sobie pracę oraz zakwaterowanie. Problem z zakwaterowaniem może być mniejszy, jeśli mamy możliwość zatrzymania się u rodziny lub swoich znajomych.
Każda praca Dublin, nawet tymczasowa, będzie nam potrzebna, do tego żeby mieć na swoje wydatki związane z funkcjonowaniem za granicą.
Oferty pracy możemy szukać za pomocą witryn sklepowych, w centrach handlowych, w lokalnej prasie, a także dzięki naszym znajomym oraz rodzinie. Spróbować można też osobiście złożyć swoje CV w różnych miejscach takich jak: hotele, restauracje, kawiarnie czy w sklepach.
Jeżeli mamy na miejscu dostęp do internetu i znamy dobrze język angielski to dobrym sposobem na szukanie pracy będzie poruszanie się po stronach, które oferują i pośredniczą w załatwieniu pracy.
Dobrą, sprawdzoną i bezpieczną na rynku pracy opcją jest skorzystanie z usług EURESa, czyli sieci publicznych służb zatrudnienia oraz ich partnerów, które wspierają mobilność zatrudnienia na wysokim poziomie. Dzięki tej firmie możemy znaleźć pracę w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norwegii, Islandii a także w Szwajcarii.
Zaraz po przyjeździe, jeżeli nie mamy innego wyjścia możemy zatrzymać się w którymś z hosteli, natomiast jeśli nie mamy opcji darmowego noclegu u znajomych lub rodziny. Za taki nocleg w kilkunastoosobowym pokoju zapłacimy około 15 euro, a pokój jednoosobowy to koszt około 60 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here