Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą

Zapewne wiele osób, które stoją przed decyzją czy zakładać własną działalność gospodarczą zastanawia się, jakie są koszty związane zarówno z rejestracją, jak i prowadzeniem własnej firmy.

Prowadzenie nawet małego biznesu do najłatwiejszych czynności nie należy, wiele osób nie sprosta presji, odpowiedzialności i przeszkodom, z jakimi zapewne przyjdzie im się zmierzyć. To jednak nie wszystko, bo jest jeszcze tak zwana papierkowa robota, która może przerazić każdego. Nie ukrywajmy, owej papierkowej roboty jest na początku bardzo dużo i zanim będziemy mogli skupić się na prowadzeniu biznesu, czeka nas przeprawa przez urzędy, biura i tym podobne. Pomyśleć trzeba również o pewnej sumie pieniędzy na początek, gdyż firma nie zawsze od razu zaczyna na siebie pracować, no i również samo prowadzenie firmy kosztuje. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie o wydatki, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza koszty.

Podczas rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej jako takich kosztów samej rejestracji nie poniesiemy, gdyż ten rodzaj rejestracji jest opcją darmową. Inaczej ma się sprawa ze spółkami handlowymi, przy tego typu działalności trzeba się liczyć na wstępie z kosztami na poziomie 500 zł, czyli koszt wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i dodatkowo 100 zł można powiedzieć wpisowego, ponieważ jest to cena wpisu w tak zwanym Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Mówiąc o zakładaniu spółki, nieodłącznym jej elementem jest podpisanie umowy cywilnoprawnej, przez co dochodzi nam już kolejny koszt, czyli podatek o czynności cywilnoprawnych, który w naszym kraju to 0,5% wartości wkładu wniesionego do rejestrowanej przez nas spółki. Gdy zakładamy spółkę, w formie aktu notarialnego wiadomą sprawą będzie też oczywiście uregulowanie wynagrodzenia dla notariusza, tutaj warto się rozejrzeć i poszukać w okolicy notariusza, który za taką przyjemność zażyczy sobie po prostu najmniej, gdyż każdy notariusz ma swoje własne stawki. Dodatkowymi opłatami będą jeszcze koszty notarialne, te koszty są już uregulowane w odpowiednich rozporządzeniach i zależą w głównej mierze do kapitału. Jeżeli mamy kapitał mniejszy od 3000 to będzie to 100 zł, natomiast jeżeli 60000 to już musimy się liczyć z kosztami na poziomie 1110 zł.

Wiemy więc już, że najkorzystniejsze jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i że na tym polu kosztów nie ponosimy. Wiedzieć też należy, że koszty rejestracji to nie jedyne koszty związane z własną działalnością. Przygotować trzeba się również na tak zwane opłaty administracyjno-skarbowe, czyli na początek podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działalności. Najprościej mówiąc dochód to wszystko to, co wpływa do naszej kasy, czyli nasz zarobek, który pomniejszamy o koszty uzyskania tego przychodu, czyli wydatki, jakie ponieśliśmy, aby ten przychód uzyskać. Mamy tutaj do wyboru znany wszystkim podatek PIT, ale też CIT, ryczałt i karta podatkowa, w zależności od formy prawnej działalności. Kolejną sprawą, którą musimy przełknąć, jest podatek VAT, który obecnie wynosi 23% i jest stosowany dla usług i towarów sprzedawanych wewnątrz naszego kraju. Następny w kolejce do opłacenia czeka już ZUS i wpłaty na tak zwany PFRON. Jeżeli mowa o tym drugim to konieczność opłat mają tylko te firmy, które zatrudniając u siebie min. 25 pracowników, nie posiadają w swoich szeregach mi 6% osób ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Mówi o tym ustawa o rehabilitacji. O ile wpłaty na PFRON nie dotyczą każdej działalności, tak już składka ZUS nie ominie nikogo.

Do kosztów prowadzenia własnej jednoosobowej działalności zaliczyć również trzeba wydatki związane z takimi sprawami jak np. wyposażenie biura czy stanowiska pracy. Do tego dochodzi zakup sprzętu, jak również takie przyziemne rzeczy jak opłacenie abonamentu telefonicznego czy internetu. Posiadając swoją firmę, trzeba się też liczyć z kosztami wyrobienia wizytówek, reklamy i czegoś jeszcze, bez czego nie będzie możliwe podpisanie umów, czyli pieczątka. Ważne też będą takie sprzęty jak drukarka, komputery założenie oraz utrzymanie konta bankowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here