Wiele osób kończących szkołę średnią często zastanawia się nad wyborem takiego zawodu, który będzie wykonywał nie tylko z przyjemnością, ale również będzie on dobrze płatny. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się farmacja.
Praca dla farmaceuty jest dostępna w wielu sektorach, gdyż farmaceuta może podjąć pracę nie tylko w aptece lecz także w laboratoriach i wielu innych firmach farmaceutycznych. Decydując się na takie studia możemy być pewni, że zapewnimy sobie godziwą przyszłość oraz nie będziemy mieli większego problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Niemniej zanim zastaniemy dobrym specjalistą farmacji musimy wcześniej przebrnąć przez niełatwe studia farmakologiczne.
Każdy profesjonalny farmaceuta musi ukończyć studia wyższe
Zawód farmaceuty to jeden z tych, do których wykonywania niezbędne jest ukończenie pięcioletnich studiów wyższych. Co prawda można też zostać technikiem farmacji kończąc jedynie szkołę średnią w tym kierunku, niemniej technik farmaceutyczny ma znacznie bardziej ograniczone kompetencje. Aby zostać dobrym specjalistą farmacji należy mieć nie tylko tytuł magistra, ale również posiadać odbyty staż w jednej z wielu funkcjonujących na rynku aptek, firm farmaceutycznych czy też laboratoriów.
Przed podjęciem decyzji o studiach farmakologicznych należy pamiętać o tym, że jest to zawód niezwykle odpowiedzialny oraz trudny. Z tego też powodu specjalność taką wybierają osoby bardzo ambitne oraz zdeterminowane, które to uwielbiały w szkole chemię i biologię.
Obecnie nie brakuje młodych osób marzących o tym, aby wykonywać pracę laboranta czy aptekarza w stabilnej oraz prestiżowej firmie farmaceutycznej. Zawód ten wymaga również pewnych predyspozycji zdrowotnych, gdyż farmaceuta nie może borykać się z chorobami alergii skórnych. Ponadto, aby podjąć pracę w tym zawodzie należy również posiadać aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych.
W jaki sposób wygląda praca farmaceuty?
Wiele osób nie pracujących w tym zawodzie często wyobraża sobie, że farmaceuta to tylko osoba, która stoi w okienku w aptece i wydaje klientom leki. Tymczasem jest to bardzo trudna praca wymagająca posiadania obszernych umiejętności.
Aptekarz to osoba wykonująca odpowiedzialny zawód pomiędzy sprzedawcą a lekarzem. Każdy profesjonalny specjalista farmacji pracujący w aptece musi umieć odpowiednio doradzić pacjentowi, a więc znać dokładnie wszystkie właściwości leków znajdujących się na aptecznych półkach oraz znać ich skład i wpływ na organizm ludzki. Tylko posiadanie takich umiejętności pozwala odpowiednio doradzić pacjentowi oraz wybrać odpowiedni lek na jego dolegliwości. Każdy farmaceuta powinien być wysokiej klasy profesjonalistą, umiejącym rozmawiać z każdym klientem rzeczowo oraz fachowo. Ponadto powinien on wykazywać się ogromną cierpliwością, gdyż często ma do czynienia ze starszymi i ze schorowanymi ludźmi.
Farmaceuci pracują nie tylko w aptekach lecz także w firmach zajmujących się produkcją oraz dystrybucją lekarstw. Ponadto wielu farmaceutów po ukończeniu studiów wyższych podejmuje ciekawą prace w laboratoriach czy hurtowniach farmaceutycznych. Inni z kolei zostają przedstawicielami handlowymi w branży farmaceutycznej. Zakres ich miejsc pracy nie jest więc ograniczony, gdyż obecnie nawet w każdym małym miasteczku znajduje się kilka aptek.
Ścieżka kariery magistra farmacji.
Początkujący farmaceuci zaraz po ukończeniu studiów nie zarabiają kokosów, niemniej z czasem większość z nich może liczyć na owocną karierę zawodową. Początkowo w aptece znajdującej się w niedużej miejscowości farmaceuci mogą liczyć na zarobki nieco powyżej najniższej krajowej, ale z czasem ambitni fachowcy tej branży mogą liczyć na awans na kierownika apteki i wówczas to ich zarobki wynoszą od czterech tysięcy wzwyż. Z kolei w renomowanych firmach farmaceutycznych oraz laboratoriach zarobki farmaceutów wahają się w granicach około czterech tysięcy, a nawet więcej. Niezwykle istotny jest fakt, że zarobki są stabilne, a im starszy jest pracownik, tym jest on bardziej ceniony ze względu na posiadane doświadczenie zawodowe. Otóż taki farmaceuta może liczyć na zarobek o wysokości około trzech tysięcy złotych netto.
Analizując powyższe dane można jednoznacznie stwierdzić, że farmaceuta to zawód z przyszłością.