Jakie konto bankowe wybrać?

Polacy coraz chętniej oszczędzają i nie trzymają już swoich pieniędzy w przysłowiowej „skarpecie”. Wiele osób zakłada konta oszczędnościowe, by na nich gromadzić swoje środki. Jest to bowiem nie tylko wygodne, ale również bezpieczne, a na tego typu koncie pieniądze cały czas pracują i mogą pomnażać zyski. Pojawia się tylko jedno zasadnicze pytanie – konto oszczędnościowe gdzie najlepiej je założyć? Otóż okazuje się, że ciekawych ofert jest naprawdę sporo i Polacy mają w czym wybierać!

Czy konto naprawdę może być bezpłatne?
Jest wiele osób, które nie do końca wierzą w całkowicie darmowe konta bankowe. Obecnie banki muszą mocno starać się o klientów, ponieważ konkurencja na rynku jest ogromna. Darmowe konta to chwyt marketingowy, mający przyciągnąć do banku nowych klientów. Im lepsza oferta, tym większa szansa na odebranie klientów konkurencyjnym firmom. Darmowe konta faktycznie są w pełni dostępne na rynku i nie trzeba przy nich za nic płacić. Darmowa karta, przelewy i prowadzenie podstawowego konta to obecnie standard. Każdy dodatkowy produkt to jednak koszty, które pokrywa klient już z własnej kieszeni. Warto też dokładnie sprawdzać umowę z bankiem – może się bowiem zdarzyć, że darmowe konto to oferta trwająca kilka miesięcy, a po tym czasie należy ponosić koszty prowadzenia rachunku. Takich ofert również nie brakuje na rynku.

Oferty banków
Obecnie banki mocno ze sobą konkurują, by przedstawić klientowi najlepszą i najciekawszą ofertę. Nie ma większego problemu, by każdy dobrał coś dla siebie. Jedne banki proponują samo bezpłatne konto bankowe, do tego możliwość skorzystania z lokaty czy konta oszczędnościowego. Bywa jednak, że bezpłatne prowadzenie konta jest jednoznaczne ze stosunkowo niskim oprocentowaniem. Dobrym wyborem może być natomiast konto warunkowo bezpłatne czyli takie, które nie powoduje opłat, jednak po spełnieniu konkretnych warunków. Może to być określony miesięczny wpływ na konto lub konieczność wykonania transakcji bezgotówkowych kartą na daną kwotę. Zwykle takie konto powiązane jest ze znacznie lepiej oprocentowanymi lokatami i rachunkami oszczędnościowymi. Klient musi bowiem spełnić określone warunki, jednocześnie bank daje mu coś w zamian. Co ciekawe, coraz częściej można usłyszeć o bonusach dla nowych klientów, które oferują banki za założenie konta, płatności kartą czy wpływy. Jeśli założymy nowy rachunek i spełnimy wymagania banku, bardzo często możemy otrzymać bonus finansowy, kartę rabatową czy bony na zakupy. Benefity mogą wynosić nawet kilkaset złotych, jednak klient musi pamiętać o tym, by dokładnie wypełnić warunki stawiane przez bank. Jeśli o czymś zapomni, premia nie zostanie mu przyznana.

Które konto wybrać?
Wybór kont bankowych na rynku jest naprawdę szeroki. Oczywiście nie warto kierować się wyłącznie opiniami innych oraz atrakcyjnymi bonusami, które coraz częściej mają za zadanie przyciągnąć do banków nowych klientów i skrywają mankamenty konta. Warto dokładnie przeanalizować oferty co najmniej kilku banków i wybrać najlepszą pod względem własnych wymagań. Jeśli sporo płacimy kartą, można pokusić się o konto, które jest bezpłatne właśnie przy kilku transakcjach. Innym bankom zależy natomiast na wpływach, więc przekierowanie pensji, emerytury czy stypendium na konto jest wygodne nie tylko dla klienta, ale także dla banku, który w zamian nie pobiera opłaty za prowadzenie konta. Warto też wiedzieć, że wiele banków oferuje w pełni darmowe produkty, jednak w zamian klientom nie może zaproponować wysokiego oprocentowania. Zwykle nie stawiają wymagań klientowi, jednocześnie nie dają zbyt wiele od siebie. Na pewno warto przemyśleć każdą ofertę, dokonać porównań i podjąć ostateczną decyzję. W chwili obecnej zamknięcie rachunku bankowego raczej nie sprawia problemów, dlatego w razie konieczności można udać się do placówki lub nawet zlecić zamknięcie konta drogą online. Jest to wyjście z sytuacji, kiedy konto jednak nie spełni wszystkich naszych oczekiwań i będziemy chcieli przenieść swoje oszczędności do innej placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here