Kariera księgowego – jak krok po kroku zostać głównym księgowym?

Wiele osób, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia czy ukończonych studiów, decyduje się na karierę księgowego. To nie tylko praca z perspektywami na awans, ale również na naprawdę znakomite zarobki. Najlepsi zdecydowanie nie mogą narzekać na brak bardzo dobrych ofert pracy – nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się właśnie na taką ścieżkę kariery. Dzisiaj podpowiemy Wam jak zostać głównym księgowym – poza oczywistym doświadczeniem, na pewno przydadzą Wam się również dodatkowe szkolenia.

A te, o których opowiemy, oferowane są przez Instytut Certyfikacji Zawodowej Księgowych, działający przy samym Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Jest to więc oferta pochodząca od prawdziwych specjalistów, co zdecydowanie ma znaczenie – na samych kursach można zdobyć niezwykle szeroką wiedzę nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną, a dodatkowo sami pracodawcy znakomicie postrzegają wymienione kursy w CV, w końcu organizowane są przez dużą organizację ze znakomitą renomą.

Aby zdobyć niezbędne umiejętności oraz wiedzę, potrzebną do tego, by zostać głównym księgowym, potrzebne jest oczywiście odpowiednie doświadczenie, lecz Instytut przygotował również aż 4-stopniowy kurs, który prowadzi uczestników od podstawowych zagadnień związanych z księgowością aż po specjalistyczną wiedzę, która pozwala objąć stanowisko właśnie głównego księgowego – a nawet więcej!

Kurs I-stopnia

Kurs ten przeznaczony jest dla osób początkujących. Aby się na niego zapisać, kursant musi spełnić trzy wymagania:

– musi mieć wykształcenie co najmniej średnie,
– musi uznawać potrzebę ustawicznego kształcenia podczas całego okresu pracy jako księgowy,
– musi rozumieć znacznie zasad i norm etycznych w takiej pracy, jak właśnie praca księgowego.

Jeżeli spełnia on te wymagania, może wziąć udział w kursie, który przygotuje go do pracy księgowego. Kurs odbywa się w Warszawie, a jego ceny zaczynają się od 1719 zł, jednak można rozłożyć je na wygodne dla kursanta raty.

Ramowy program dostępny jest pod adresem https://instytut.skwp.pl/szkolenia/kurs-i-stopnia-dla-kandydatow-na-ksiegowego-(82-godziny)-273.

Kurs trwa 82 godziny, a jego uczestnicy otrzymują dostęp do odpowiednich podręczników oraz autorskich materiałów. Aby zaliczyć kurs, kursanci muszą być obecnie na przynajmniej 70% zajęć, zaliczyć wszystkie prace kontrolne oraz zdać sam końcowy egzamin, na przynajmniej 30% możliwych do zdobycia punktów.

Kurs II-stopnia

Kurs ten przeznaczony jest dla osób, które aspirują do zdobycia stanowiska specjalisty ds. rachunkowości, czyli tzw. samodzielnego księgowego. Kurs ten również odbywa się w Warszawie, lecz jest on już znacznie obszerniejszy od swojego poprzednika, trwa on bowiem 200 godzin. Ceny kursu zaczynają się od 3825 zł, jednak i w tym przypadku można liczyć na możliwość rozłożenia tej kwoty na dogodne raty.

Ramowy plan kursu dostępny jest pod adresem https://instytut.skwp.pl/szkolenia/kurs-ii-stopnia-dla-kandydatow-na-specjaliste-ds-rachunkowosci-samodzielnego-ksiegowego-(200-godzin)-264.

Aby zapisać się na kurs, kursant musi spełnić następujące wymagania:

– mieć wykształcenie co najmniej średnie oraz ukończony kurs I-stopnia lub inny kurs kandydata na księgowego, lub posiadać tytuł technika rachunkowości, lub posiadać inny dokument poświadczający jego zdobytą wiedze i umiejętności (lecz musi on zostać zaakceptowany przez organizatora kursu),
– uznawać potrzebę doskonalenia zawodowego oraz rozumieć istotę i znaczenie norm i zasad etycznych, podobnie jak w przypadku kursu I-stopnia.

Warunki zaliczenia prezentują się dokładanie tak samo, jak w przypadku kursu I-stopnia, z tą różnicą, że kursant musi być obecny na 60% zajęć.

Kurs III-stopnia

Oto właśnie kurs, który sprawi, że będziemy mogli objąć stanowisko głównego księgowego. Odbywa się on w Warszawie, trwa 212 godzin, a jego ceny zaczynają się od 4027 zł. Znów jednak jest szansa rozłożyć tę płatność na wygodne raty.

Aby zapisać się na kurs, należy spełnić następujące wymagania:

-mieć wykształcenie wyższe lub średnie (lecz umożliwiające podjęcia studiów),
– zakończyć kurs II-stopnia lub inny kursy specjalisty ds. rachunkowości, lub posiadać odpowiedni certyfikat księgowy wydany przez Ministerstwo Finansów, lub posiadać tytuł licencjata, lub magistra o specjalności rachunkowości, lub posiadać tytuł magistra, lub licencjata i zaliczyć test sprawdzający wiedzę z zakresu kursu II-stopnia,
– niezbędne jest również uznawanie potrzeby doskonalenia zawodowego oraz rozumienie norm i zasad etycznych w pracy księgowego.

Plan ramowy kursu znajduje się pod adresem https://instytut.skwp.pl/szkolenia/kurs-iii-stopnia-dla-kandydatow-na-glownego-ksiegowego-(212-godzin)-274.

Kurs IV-stopnia

Na etapie głównego księgowego nie kończą się jednak nasze perspektyw zawodowe! Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o kursie 4-stopnia, który umożliwi nam zdobycie tytułu zawodowego księgowego. Otwiera to przed nami wiele opcji zawodowych – możemy wtedy pracować na różnych szczeblach biznesu, również na stanowiskach dyrektorskich czy stanowiskach prezesa. Jest to najbardziej zaawansowany kurs oferowany przez Instytut Certyfikacji Zawodowej Księgowych.

Więcej o nim można dowiedzieć się pod adresem https://instytut.skwp.pl/szkolenia/kurs-iv-stopnia-dla-kandydatow-na-dyplomowanego-ksiegowego-(160-godzin)-282, do czego gorąco zachęcamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here