Pożyczanie pieniędzy online – jak wygląda w praktyce?

Całkiem sporo osób deklaruje, że przez Internet załatwia wszystkie sprawy, łącznie ze składaniem wniosków do urzędów czy rozliczaniem się z podatku dochodowego. Dlatego też nikogo nie powinien dziwić wzrost zainteresowania pożyczaniem pieniędzy online. Nie chodzi tutaj tylko o słynne chwilówki, ale i o kredyt przez Internet udzielany przez bank. Obecnie bez problemu można znaleźć i takie oferty, a wszystkie formalności wypełnia się online. Czy to koniec z wizytami w banku, które nie raz trwają kilka godzin? Być może.

Najczęstsze wymagania kredytów i pożyczek online

W Internecie można skorzystać z kredytu oferowanego przez bank oraz z pożyczek gotówkowych udzielanych przez firmy pożyczkowe. Wybierać można naprawdę wśród setek ofert i różnych typów zobowiązań. Jednak wymagania instytucji finansowych są zwykle podobne.

Po pierwsze w Polsce zdolność do czynności prawnych, czyli między innymi wzięcia kredytu, osiąga się w wieku 18 lat. Młodsza osoba nie dostanie pożyczki. Jednak część banków czy firm pożyczkowych minimalny wiek swojego klienta ustala na 21 lat, ponieważ w tym wieku można już pracować i osiągać stałe dochody. Wyznaczona jest też górna granica wieku. Najczęściej jest to 70 lat, ponieważ niestety w tym wieku osiąga się niższe dochody niż podczas aktywnej pracy zarobkowej.

Po drugie trzeba mieć ważny dowód osobisty i polskie obywatelstwo oraz polski numer konta bankowego. Sam rachunek musi być rachunkiem indywidualnym, czyli założonym tylko na jedną osobę. Nie może być współdzielony z członkiem rodziny.

Następna kwestia to sprawdzanie baz. Banki obowiązkowo muszą sprawdzić bankowy rejestr oraz Biuro Informacji Kredytowej, część sprawdza też Krajowy Rejestr Długów. Natomiast parabanki nie są do tego prawnie zobowiązane, choć sprawdzają BIG InfoMonitor, do którego mają powszechny dostęp, a co ciekawe znajdują się w nim te same informacje co w BIK czy KRD, ponieważ ta duża baza zawierane dane z wielu innych, mniejszych baz.

Dochodzi jeszcze kwestia zdolności kredytowej. Tak naprawdę każda firma pożyczkowa czy każdy bank może wyliczyć ją inaczej i w jednym banku dostaniemy kredyt przez Internet przy naszych dochodach, a drugi może odmówić, zasłaniając się informacją, że zdolność jest zbyt niska.

Procedura i składanie wniosku

Obojętnie, czy interesuje nas kredyt przez Internet, czy pożyczka pozabankowa, najpierw trzeba znaleźć stronę internetową instytucji, w której chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Następnie trzeba znaleźć wniosek do wypełnienia online i postępować zgodnie z instrukcjami.

W przypadku pożyczek online nie trzeba mieć zaświadczenia o dochodach. Deklaruje się dochody oraz wydatki w ramach oświadczenia, które jest równie ważne. Do oświadczenia można wpisać wszystkie dochody jakie mamy, nie tylko z umowy o pracę. Ponadto tutaj klientów weryfikuje się przez przelew weryfikacyjny. Po wypełnieniu wniosku należy przelać na wskazane konto drobną kwotę. W ten sposób parabank sprawdza tylko zgodność danych osobowych, aby mieć pewność, że osoba składająca wniosek na pewno jest tą, za którą się podaje. Po złożeniu wniosku wystarczy czekać na odpowiedź lub dalsze wskazówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here