Karta debetowa czy kredytowa – jakie są różnice?

Będąc klientem banku, masz zasadniczo dostęp do dwóch kart płatniczych: debetowej oraz kredytowej. Chociaż obie wyglądają identycznie, funkcjonują na nieco innych zasadach. Poznaj najważniejsze różnice między nimi.

Karta debetowa i karta kredytowa to bezgotówkowe środki płatnicze, dzięki którym można dokonywać transakcji płatniczych w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także w punktach usługowych itp. Różna jest jednak specyfika obu produktów.

Zasady wydawania kart

Karta debetowa wydawana jest do każdego rachunku osobistego – na życzenie właściciela konta. Może ją otrzymać każdy, kto będzie się o nią ubiegał – nie ma przy tym znaczenia np. wysokość osiąganych dochodów czy rodzaj konta osobistego.

Zupełnie inaczej jest w przypadku karty kredytowej. Może się o nią ubiegać każdy, kto potrzebuje dodatkowych środków finansowych. Ponieważ stanowi specyficzną formę kredytu, bank przyznaje ją na podstawie zdolności kredytowej – po przeanalizowaniu wysokości dochodów określa maksymalny limit kwotowy do wykorzystania.

Koszty posiadania karty płatniczej

Karta debetowa wydawana jest najczęściej bezpłatnie, zaś bank pobiera miesięczne opłaty za korzystanie z niej. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie przez instytucję, aczkolwiek w większości przypadków jest to zaledwie kilka złotych. Ponadto często jest tak, że aktywne korzystanie z karty debetowej zwalnia z opłat, np. przy dokonaniu transakcji bezgotówkowych na minimalną kwotę ustaloną przez bank.

Kwestia związana z opłatami za kartę kredytową jest dużo bardziej złożona. Często koniecznością jest uiszczenie opłaty rocznej, która może sięgać rzędu nawet kilkudziesięciu złotych. Ponadto należy doliczyć odsetki – wówczas, gdy użytkownik regularnie korzysta z karty i nie dokonuje spłaty zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym.

Powiązanie z kontem osobistym

Karta debetowa – jako że jest wydawana do rachunku – jest powiązana z kontem osobistym. Natomiast karta kredytowa nie jest połączona z rachunkiem, ale z tzw. kontem technicznym. Oznacza to, że kartę debetową otrzymasz wyłącznie do konta osobistego. Natomiast posiadanie rachunku nie jest wymogiem, aby ubiegać się o kartę kredytową.

Możliwość wypłaty gotówki z bankomatów

Karta debetowa i karta kredytowa pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatów. Różnica polega jednak na opłatach. O ile kartą debetową wypłacisz środki bezpłatnie lub z niewielką prowizją, o tyle lepiej unikać wypłat za pomocą karty kredytowej. W tym przypadku zapłacisz bardzo wysokie odsetki, ponieważ wypłata gotówki nie podlega okresowi bezodsetkowemu.

Korzystanie z dodatkowych środków

Karta debetowa daje dostęp do dodatkowych środków, które są przypisane do konta osobistego – w formie limitu debetowego. Natomiast karta kredytowa to specyficzny kredyt gotówkowy, dlatego z pieniędzy możesz skorzystać, gdy saldo na rachunku osobistym wynosi 0 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here