Konto dla studenta

Konto bankowe dziś jest już rzeczą powszechną i tylko nie wielki poziom społeczeństwa nie posiada go. Czasem posiadanie konta jest nawet absolutnym wymogiem, gdyż np. pensja jest wypłacana tylko i wyłącznie na rachunek osobisty. Pierwsze konto zazwyczaj zakładamy jako studenci i rzeczywiście wiele banków kieruje do tej właśnie grupy ludzi specjalne konta. „Konto dla młodych” „konto dla Studentów” tak się zazwyczaj nazywają i ich wspólnym mianownikiem jest często to, że dane konta są dedykowane osobom od 18 do 26 roku życia. Po co studentowi konto?
Przede wszystkim student wchodzi w dorosłe życie, sam zaczyna decydować o sobie i swoich finansach. Zazwyczaj także w tym okresie młody człowiek podejmuje pierwszą swoją pracę i rzeczywiście konto jest wtedy niezbędne. Pensje już teraz w praktycznie każdej firmie są wypłacane na konto. Nie wszyscy jednak studenci, zwłaszcza ci co studiują dziennie, mogą zacząć pracę, z której mogliby się samodzielnie utrzymać. Wspomaga ich wtedy rodzina. Ponadto studenci bardzo często uczą się w miastach oddalonych od swojego miejsca zamieszkania. Nie mogą sobie pozwalać na co tygodniowe przyjazdy do domu i wtedy rodzice po prostu wpłacają im pieniądze na konta osobiste. Dlatego między innymi okres rozpoczęcia studiów jest najlepszym na założenie pierwszego konta. A jakie jest najlepsze konto dla studenta?
Wpływa na to kilka czynników. Przed dokonaniem wyboru, warto sprawdzić kilka ofert różnych banków. Pamiętajmy, iż w dzisiejszych czasach ten wybór jest naprawdę ogromny. Choć z jednej strony można się w tym pogubić, jednakże konkurencja banków jest czymś dobrym dla konsumentów. Przede wszystkim dlatego, iż banki muszą walczyć o klientów i często dzięki temu mają coraz lepsze oferty. I my powinniśmy takie wybierać. Zwłaszcza, że przyjmując, iż student wybiera swoje pierwsze konto w życiu. Na co zwrócić szczególną uwagę?
1. Konto „darmowe”. Wiele banków reklamuje swoje konta, jako darmowe, ale czy tak jest rzeczywiście? Nie do końca. Zazwyczaj konto nie będzie nas nic kosztowało, jak spełnimy określone warunki. Nie są one wygórowane, aczkolwiek zawsze lepiej spytać, niż później płacić dodatkowe pieniądze. Tym bardziej, że niestety bardzo często budżet studenta jest mocno okrojony i liczy się każda złotówka. A z drugiej strony, po co mamy płacić nawet symboliczne sumy. W końcu to bank powinien nam być wdzięczny, że u niego lokujemy swoje pieniądze. Jakie zazwyczaj trzeba spełnić warunki, by bank zwolnił nas z opłat za prowadzenie konta?
– zwolnienie z opłat osób w określonym wieku, zazwyczaj w przedziale wiekowym 18-26 lat
– dokonanie x transakcji kartą w miesiącu
– dokonanie transakcji kartą za minimalną x kwotę w miesiącu
– minimalna x kwota wpływów na konto w miesiącu.
Choć są również konta dla studentów, które nie mają takich obostrzeń i w swoim założeniu są rzeczywiście całkowicie darmowe.
Inną kwestią są również wypłaty z bankomatów, które również mogą być płatne. Zazwyczaj nie zapłacimy za wypłatę gotówki z bankomatów danego banku, gdzie mamy konto. W większych miastach nie jest to jakimś problemem, jednakże w mniejszych już jest to istotne. Chociaż również jest coraz więcej banków, w których wypłaty z bankomatów też nie będą nic kosztowały studentów. I to myślę, że idzie w dobrym kierunku, gdyż dla mnie jest to niesprawiedliwie, że musimy płacić za wypłatę własnych pieniędzy.
2. Konto internetowe. Myślę, że to jest podstawa w koncie studenckim, gdyż właśnie grupa młodych ludzi najczęściej korzysta z internetu. Ponadto usługi internetowe są również zazwyczaj darmowe (to też należy sprawdzić) i umożliwiają także oszczędzanie czasu. Nie musimy np. stać w kolejce w banku, by dokonać zapłaty rachunku.
3.Akcje promocyjne, które coraz więcej banków oferuje. Polegają na tym, iż posiadacz konta dostaję np. jakiś procent poniesionych kosztów, w zależności od warunków danej promocji.
Zanim wybierzesz konto, prześledź wszystkie warunki oraz najkorzystniejsze oferty. Wybierz takie, które najlepiej określi i będzie pasowało do tego, w jaki sposób zarządzasz swoją gotówką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here