Konto dopasowane do użytkownika.

Konto osobiste ma praktycznie każdy z nas. Często takie konto założyliśmy bardzo dawno np. podczas studiów. Jesteśmy z nim związani, ale nie zdajemy sobie sprawy z wielu aspektów, dziś bardzo ważnych. Kiedyś za prowadzenie konta każdy praktycznie bank pobierał opłaty. Dziś odchodzi się od tego. Tylko, jeśli nasze konto działa na starych zasadach, my dalej płacimy. To co jest w umowie, nawet podpisywanej 10 lat temu, nas obowiązuje. Bank, w którym mamy konto, jest z nami związany, a raczej my bardziej z nim. Jednakże warto czasem zrezygnować z danego konta i założyć nowe.Trzeba po prostu wybrać najlepsze konto dla siebie i może to być w „naszym” banku lub zupełnie innym. Jeszcze kilkanaście lat wstecz nie było na rynku tak wielu banków. Z jednej strony to zjawisko może budzić w ludziach pewien rodzaj dezorientacji. Banki mają podobne loga, które nam się mieszają i już nie wiemy, który bank jest którym. Ponadto banki łączą się, inne jeszcze całkowicie się wycofują z rynku. Jednakże to, że mamy dużo banków, daje nam wybór. Konkurencja branży bankowej jest dla konsumentów dobrym zjawiskiem. Banki muszą „walczyć” o klienta i my dzięki temu możemy mieć lepsze warunki pożyczek, kont osobistych, rachunków oszczędnościowych.
Co to znaczy najlepsze konto? Oczywiście dla każdego będzie to oznaczało, co innego. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zarządzamy swoimi pieniędzmi. Są ludzie, którzy nie potrafią rozstać się z papierowym pieniądzem i pomimo posiadanego konta bankowego, wolą mieć tradycyjną wersję gotówki w portfelu. Czyli całą gotówkę z konta wypłacają, nie płacą kartą. Są tacy, którzy posługują się tylko kartą, a jeszcze inni mają jakąś kwotę gotówki w portfelu, ale również kiedy mogą, dokonują płatności elektronicznie.
Tylko w momencie określenia własnego typu, można wybrać konto dla siebie. Dlaczego to jest ważne? Banki mają różne oferty i powinniśmy przed wyborem konta dla siebie przejrzeć warunki, by wiedzieć czy nam dane konto będzie odpowiadało. Szczególną uwagę radzę zwrócić na:
– konta tzw. darmowe, choć w rzeczywistości mało jest takich. Nie zapłacimy za prowadzenie konta tylko wtedy, jak spełnimy określone warunki i mogą to być:
* na konto musi wpływać jakaś minimalna kwota pieniędzy
* musimy dokonać x transakcji kartą płatniczą
* musimy dokonać transakcji kartą za jakąś minimalną sumę.
W zależności, jak dysponujemy pieniędzmi, możemy już np. wyeliminować dane konta. Osoba, która w ogóle nie płaci kartą płatniczą nie powinna wybrać konta, które ma w założeniu takie właśnie wymogi. Myślę, że nie warto płacić nawet symboliczne 5 zł za prowadzenie konta, skoro możemy wybrać takie, za które nie zapłacimy nic.
– opłaty za bankomaty – zazwyczaj nie zapłacimy za wypłaty z bankomatów, które są banku, w którym mamy konto. Jednakże w zależności od banku (czy to np bank, który jest nowym na rynku) czasem możemy mieć problem ze znalezieniem „naszego” bankomatu. Dużym udogodnieniem jest konto, gdzie za wypłaty z wszystkich bankomatów na terenie kraju nie zapłacimy ani złotówki. Takich banków, oferujących to, jest coraz więcej.
– akcje promocyjne – niektóre banki proponują np. zarabianie na własnym koncie. Są to oferty, w których klient otrzymuje w skali miesiąca/roku jakiś procent zwrotu za poniesione np.koszty. Trzeba spełnić tylko określone warunki akcji promocyjnej. Myślę, iż jest to opłacalne zwłaszcza tym osobom, które dane warunki spełniają i bez promocji. Są to dodatkowo zarobione pieniądze bez żadnego wysiłku.
– dostęp do konta internetowego, którego usługi są zazwyczaj darmowe. Możemy wtedy np.dokonywać darmowych przelewów. Nie musimy też stać w kolejkach w banku, czy na poczcie, by dokonać zapłaty rachunku. Co więcej jedną z usług internetowych jest polecenie zapłaty, które można ustawić cyklicznie i wtedy nawet nie musimy pamiętać, by zapłacić dany rachunek, gdyż aplikacja zrobi to za nas.
Przy wyborze najlepszego konta trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Myślę, że w dobie internetu będzie nam łatwiej zestawić kilka ofert bankowych i je porównać. Pozwoli nam to na wybór odpowiedniego konta dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here