Lokaty bankowe - oprocentowanie

Niektórym osobom z trudem przychodzi oszczędzanie. Nie potrafią odkładać nawet małych kwot, ale wydają wszystko, co zarabiają. Jest to wielka pułapka, ponieważ w razie utraty pracy, taka osoba, nie ma żadnych oszczędności, co może wywołać panikę. Nie chodzi o to, żeby siedzieć z ołówkiem w ręku i poświęcać pół dnia na kalkowanie, co możemy sobie kupić, z czego rezygnować i jak tu odłożyć 50 zł. Może na początku faktycznie potrzebna będzie jakaś analiza wydatków i stworzenie bilansu, ale potem odkładanie stanie się przyjemnością.

Regularne oszczędzanie pozwala nam mieć poczucie, że trzymamy rękę na pulsie i mamy pod kontrolą swoje wydatki. Takie poczucie daje w życiu sporo satysfakcji. Dobrym pomysłem są lokaty bankowe oprocentowanie takich lokat nie jest oszałamiająco wysokie, ale pozwalają one osiągnąć realne zyski, warto wybrać taką lokatę, która daje najwyższe oprocentowanie naszych środków. Może to być coś koło 3 maksymalnie 4 procent, zazwyczaj lokaty dają nawet 2 procenty zysku. Przy kwotach rzędu 10 tysięcy, zamrożenie ich na 3 miesiące może dać jakieś 25 zysku, a więc rocznie jest to 100 zł. Teraz ktoś może powiedzieć, to bardzo niewiele. Lepiej inwestować w inny sposób. Fakt nie są to astronomiczne kwoty, ale mając w ręce 10 tysięcy, nie ma zbyt wielu możliwości zainwestowania ich, a lokata pozwala na zamrożenie pieniędzy, po roku mamy 100 zł za nic. To również prawda, że po roku wartość pieniądza może spaść, przez podwyżki i inflację, ale jest to dobry sposób na utrzymanie pieniędzy, które można w każdej chwili wyjąć, zwłaszcza jeśli nie mamy na nie innego pomysłu, a tak się zdarza.

Większe kwoty można już zainwestować w nieruchomości czy złoto. Niektórzy decydują się na zakup akcji lub obligacji. Warto rozważyć różne sposoby na oszczędzanie. Wybranie któregoś z tych sposobów jest interesujące i możemy dużo się z tego nauczyć. Pieniądze, nie powinny stać w miejscu, ich nieprzemyślane wydawanie jest wysoce nierozsądne. mogą być naszym narzędziem do osiągnięcia wielu celów czy spełnienia marzeń, dlatego potrafią dać szczęście i zadowolenie, tylko trzeba odpowiednio z nich korzystać i mądrze inwestować. Jeśli jesteśmy początkujący i nie mamy dużo doświadczenia, jeśli chodzi o gospodarowanie funduszami, warto zacząć czytać informacje dotyczące oszczędzania. Może uda nam się odkładać nawet małe kwoty, których nie będziemy chcieli ruszać. Nie chodzi również o to, aby odkładać na czarną godzinę, bo jeszcze nadejdzie. Chodzi o to, aby odkładać na marzenia, podróże czy inne cele warte realizacji. Pieniądze, które są na lokacie mogą być naszym zabezpieczeniem i dawać nam pewną miarę poczucia bezpieczeństwa. Chociaż dobrze jest mieć właściwy stosunek do dóbr materialnych i nie polegać na nich za bardzo. W każdym momencie może być krach, kryzys gospodarczy czy dewaluacja pieniądza, która sprawi, że nasze gromadzone środki nie mają prawie żadnej wartości. Dlatego trzeba zwiększać swoje dochody, żyć tak jak chcemy, nie wyrzekając się wszelkich przyjemności na rzecz oszczędzania, a raczej sprawiać sobie przyjemności, szczególnie takie, które będą miały dobry wpływ na nasze zdrowie.

Jeśli nasz bank jest internetowy, sami możemy założyć taką lokatę nawet w aplikacji mobilnej, jest to świetny sposób na szybkie odłożenie pieniędzy i nie martwienie się o ich los. Są tam raczej bezpieczne, zawsze możemy sami je odblokować i zakończyć lokatę, co prawda możemy nie dostać kapitalizacji odsetek, ale w razie zagrożenia, jakiejś wyjątkowej sytuacji gospodarczej, jest możliwość wyciągnięcia tych pieniędzy i przerzucenia ich na zwykłe konto. Chociaż takie załamania gospodarcze nie odbijają się aż tak znacząco na wartości pieniądza, jak to było w latach dziewięćdziesiątych, XX wieku i są niezwykle rzadkie, nie trzeba więc o nich myśleć i przesadnie się zamartwiać, warto zachować jednak pewną rozsądną miarę czujności i obserwować, co dzieje się na świecie. Pamiętać również trzeba, że pieniądze to nie wszystko, nie mogą być celem naszego życia, tylko naszym sługą, do którego będziemy mieli zdrowy dystans.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here