Nastolatki chętnie podejmują się prac sezonowych, aby zarobić na swoje dodatkowe potrzeby, np. gry komputerowe, kosmetyki lub wycieczki, za które rodzice nie są w stanie zapłacić. Według polskich przepisów zatrudnienie mogą uzyskać osoby, które ukończyły 16 rok życia, jednak zasady ich pracy są nieco inne niż w przypadku dorosłych. Nastolatkowie przede wszystkim nie mogą podejmować się prac definiowanych, jako ciężkie oraz niebezpieczne. Ponadto nie mogą również pracować w nocy, a czas ich pracy to maksimum 6 godzin na dobę.
Praca dla młodocianego w ciągu roku szkolnego
Osoby, które ukończyły 16 lat mają prawo pracować nie tylko w ciągu wakacji. Również rok szkolny jest czasem, kiedy mogą wykonywać drobne prace. Jednak należy pamiętać o tym, że nauka zawsze jest stawiana na pierwszym miejscu i tą zasadę regulują przepisy. Praca nie może kolidować z zajęciami w szkole oraz przeszkadzać w wykonywaniu zadań domowych – dziecko musi mieć czas na naukę oraz odpoczynek. W ciągu tygodnia młodociany może pracować nie dłużej niż 12 godzin, przy czym tylko 2 godziny w dniach nauki szkolnej. Jeśli chodzi o pracę zarobkową odpadają również godziny nocne i nadgodziny.
W czasie roku szkolnego nastolatek może podjąć się pracy, jako konsultant kosmetyczny. Ten rodzaj zarobkowania cieszy się większym zainteresowaniem wśród dziewcząt, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby i chłopcy zajęli się sprzedażą kosmetyków z katalogów. W tej branży małoletni mogą zarobić około 1000 PLN miesięcznie.
Innym sposobem na zarobienie pieniędzy przez 16-latka jest wykładanie towaru oraz inwentaryzacje, jednak tylko w przypadku, gdy praca nie odbywa się w godzinach nocnych między 22:00 a 6:00 rano. Tego typu ofert pracy należy szukać w marketach lub w agencjach pracy tymczasowej.
Osoby, które potrzebują stałego zatrudnienia mogą poszukać pracy w sekretariatach przedsiębiorstw, biurach obsługi klienta lub np. recepcjach czy też rejestracjach. W takich miejscach często poszukuje się pomocników biurowych. Gwarancję stałych dochodów daje również kelnerowanie oraz pomaganie w kuchni. Zdarza się również, że duże fabryki zatrudniają pomocników produkcji, np. do omiatania urządzeń z pyłów.
Co robić w czasie wakacji?
Wielu nastolatków poszukuje pracy tylko na wakacje. Obecnie możliwości jest bardzo dużo, jednak należy pamiętać, że najlepsze miejsca są zajmowane już w pod koniec kwietnia i w maju. Pracodawcy zaczynają nabór wiosną, aby na lato mieć skompletowany zespół, więc jeżeli chcemy pracować w czasie wolnym od szkoły, to musimy o tym pomyśleć zaraz po feriach zimowych. Praca dla 16 latka na wakacje nie może być ciężka i niebezpieczna. Również latem małoletni nie może pracować nocą i mieć nadgodzin. Zatem, co można robić latem? Dużą popularnością cieszą się zbiory owoców i warzyw, np. malin, truskawek, ogórków lub wiśni, czy aronii. Dla osób, które lubią prace na świeżym powietrzu dobre rozwiązanie będzie również stanowiło zatrudnienie przy plewieniu upraw, albo inna, lekka pomoc w gospodarstwie rolnym.
W miejscowościach turystycznych, nad jeziorami, morzem lub w górach chętnie zatrudnia się młodzież do sezonowej pomocy w restauracjach, smażalniach ryb, budkach z fast foodami lub z lodami. Pamiętajmy, żeby ogłoszeń z tego typu pracą szukać już w kwietniu, ponieważ zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Ponadto w takich miejscach często potrzebni są uliczni i plażowi sprzedawcy okularów przeciwsłonecznych, akcesoriów plażowych, kolorowej biżuterii lub dziecięcych zabawek.
Wakacyjna praca w mieście może wiązać się z roznoszeniem ulotek oraz rozklejaniem plakatów. Ofert można szukać w agencjach pracy tymczasowej, w Internecie lub lokalnej prasie, warto również bezpośrednio zgłaszać się do centrów kultury, kin itp.. Innym sposobem na dorobienie paru złotych do wakacji jest zatrudnienie, jako hostessa. Promowanie kosmetyków, np. perfum, lub artykułów spożywczych zazwyczaj odbywa się w hipermarketach oraz centrach handlowych. Praca zwykle dotyczy weekendów, a zarobki oscylują w okolicach kilkunastu zł za godzinę.