Zaprosili mnie na rozmowę kwalifikacyjną, co dalej?

Przyszedł czas na znalezienie bądź zmianę pracy. Świetnie! Lecz co zrobić, kiedy strach tak paraliżuje, że obawiasz się o przyszłe stanowisko? Jak należy się zachować, jak ubrać, jaką postawę ciała przyjąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej aby zostać przyjętym?

Bardzo często zdarza się, że wielu świetnych pracowników nie przechodzi rozmowy i nie wynika to z braku wiedzy lecz nieumiejętności prezentacji Siebie. Na poniższych przykładach zostaną omówione najistotniejsze kwestie. Dzięki nim unikniesz błędów, oraz będziesz lepiej przygotowany.

Rozmowa kwalifikacyjna przykład:

1) Na rozmowę kwalifikacyjną przyjdź ubrana odpowiednio do stanowiska. Jeżeli starasz o stanowisko sekretarki zalecany jest ubiór biurowy, czyli elegancka koszula i na przykład spódnica typ ołówkowy. Jeżeli starasz się na stanowisko w markecie, przyjdź ubrana luźniej, ale miej wyprasowane ubrania, delikatny makijaż i czyste paznokcie.

2) Witając się lub odwzajemniając przywitanie, zawsze reaguj delikatnym, przyjaznym uśmiechem. W ten sposób pokażesz, że jesteś nastawiona przyjaźnie, masz dobre zamiary. Uśmiech niweluje stres.

3) Miej otwartą postawę ciała, jak zostaniesz zaproszona do biurka w trakcie rozmowy, nie kul się, siedź prosto, raniona wyprostowane, głowa prosto. Niewerbalna mowa ciała jest niekiedy bardziej znacząca jak same słowa.

4) Przede wszystkim bądź szczera. Jeżeli czegoś nie wiesz, nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie to powiedz to. Powiedz również, że uzupełnisz tą wiedzę, aby móc jeszcze bardziej efektywnie pracować dla tej firmy. Przyjmij, że nie ma idealnego człowieka. Na rozmowie najważniejsze jest zdobyć zaufanie przyszłego pracodawcy. Resztę wiedzy uzupełnisz, o ile okaże się nie zbędna.

5) Najczęstsze pytania na rozmowie dotyczą rozwiązywania problemów. Dziś rekrutacja przebiega troszkę inaczej. Dziś pracodawca w dobie natłoku informacji i rozluźnienia moralnego większą uwagę skupia na rozwiązywaniu problemów w firmie. Jeżeli starasz się o stanowisko kierownika stacji paliw, to możesz mieć pewność, że zostaniesz zapytany jakie kroki byś podjął, kiedy osoba pijana z ranami ciętymi głowy, weszła by na teren stacji i zachowywała się do tego agresywnie.

6) Miej świadomość, że dzisiaj świat jest mały i potencjalny pracodawca widząc Twoje CV zapyta się o przyczynę rezygnacji z poprzednich prac. Mało tego często bywa tak, że „szefowie” swoich firm znają się, i konsultują ze sobą opinię o danej osobie. Więc jeżeli pożegnałeś się z byłą pracą i inicjatywa była po twojej stronie powiedz to. Nie wdawaj się w szczegóły, ponieważ jest to już sprawa prywatna, ale nie kłam, że była to redukcja etatu, bądź szef Cię oszukał.

7) Czy wiesz , że na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz pytać i jest to wskazane? Właśnie to spotkanie jest przeprowadzane, aby obie strony mogły się wypowiedzieć i zapytać. Nie dziw się, że szef, nie puszcza Cię kwadrans wcześniej co czwartek bo masz fitness, skoro na rozmowie kwalifikacyjnej nic o tym nie było wspominane. Masz prawo również pytać się a strukturę pracy, najlepiej będzie jak przygotujesz sobie zestaw pytań, wtedy nic Tobie nie ucieknie.

8) Pokaż potencjalnemu pracodawcy, co zyska zatrudniając Ciebie. Jakiś czas temu, zazwyczaj rozmowa kończyła się sukcesem, jak kandydat pokazał, jak bardzo mu zależy na tej pracy, jak dużo z siebie jest dać dla dobra firmy. Dziś większą szansę na zdobycie stanowiska zaraz obok wiedzy, umiejętności i postawy jest przekonanie pracodawcy „jak firma może skorzystać na tym, że ja dołączę do zespołu”. Czyli co moja praca wniesie pozytywnego i konstruktywnego w rozwój firmy.

Nawet, jeżeli jest więcej kandydatów na jedno stanowisko, ale własnie Ty zastosujesz wszystkie powyższe punkty to będziesz mieć dużo większe szanse jak pozostali. Pracodawcy potrzebują szczerych specjalistów, którzy kończą umowy na czas, a jak pojawia się problem, wtedy pracownik przychodzi i jest on omawiany. Szukając przy tym najkorzystniejszego rozwiązania oczywiście dla dobra firmy i ich pracowników. Na tym polega współpraca i to jest sukces zawodowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here