Praca agenta nieruchomości- czy jest dla każdego?

Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że praca agent nieruchomości nie wymaga żadnych umiejętności i jest dla wszystkich. Tak? W takim razie posłuchajcie o kilku wyzwaniach, z którymi musi zmierzyć się pośrednik w handlu nieruchomościami.
Praca agent nieruchomości to przede wszystkim ciągły kontakt z ludźmi. Agent nieruchomości nie istnieje bez wykonania setek telefonów, spotkań z setkami kupującymi i sprzedającymi. Kontakt z ludźmi nigdy nie należał do łatwych zadań. Praca agent nieruchomości polega na kontakcie z osobami w skrajnie trudnej sytuacji. Dlaczego? Polacy nie sprzedają i nie kupują nieruchomości często. Starsze pokolenie posiada jedną nieruchomość, w której spędzili życie. Nigdy nie kupowali, nie sprzedawali, a teraz muszą to ogarnąć. Nie jest to łatwe. Pamiętajcie, że sprzedający często zamiast wycenić nieruchomość, wycenia swoje sentymentalne wspomnienia. I tu mamy pierwszy zgrzyt. Kupującego nie interesują sentymenty. Kupujący chce tanią nieruchomość, którą zaraz przystosuje do swoich potrzeb. Sprzedający nie zawsze jest w stanie to znieść. I tu ujawnia się talent pośrednika nieruchomości. Jeżeli jest dobrym negocjatorem pogodzi sprzedającego i kupującego. Jeżeli nie. Po transakcji.
Łatwiej jest z klientami młodymi. Nie są oni tak bardzo przywiązani do swoich nieruchomości. Częściej się przeprowadzają. Jest to jeszcze jeden plus. Częściej współpracują z pośrednikami. Praca agent nieruchomości jest im znana. Wiedzą czego można od pośrednika oczekiwać, a co jest poza naszymi możliwościami.
Drugi etap praca agent nieruchomości to gromadzenie dokumentów do transakcji. Pośrednik musi wiedzieć do jakiej transakcji, jakie dokumenty są niezbędne, gdzie te dokumenty otrzymać, i jak to wszystko zorganizować by wszystkie dokumenty były ważne do momentu podpisania umowy przyrzeczonej. To jest jeden problem , z którym musi zmierzyć się pośrednik. Nie jest on wyjątkowo skomplikowany, gdy przeprowadzi się transakcję kilka razy. A co, gdy dokumenty nie są w porządku? I tu praca agent nieruchomości nabiera kolorów. Muszę wam powiedzieć, że transakcja bez komplikacji to naprawdę rzadkość. Większość klientów ma jakieś niezgodności w dokumentach. I trzeba to prostować. Ti już nie każdy sobie poradzi. W zależności od kłopotów jest to bieganie po administracjach, urzędach miasta, czy sądach. Tu już trzeba mieć konkretną wiedzę. Trzeba umieć się poruszać po tych instytucjach. Tu nic nie załatwisz nie umiejąc składać odpowiednich wniosków i zaświadczeń. Muszę przyznać, że gdy dochodzi do takich problemów klienci czują się bardzo zagubieni i dopiero wtedy zaczynają doceniać agenta nieruchomości. Zaczynają zauważać, gdy pracują z doświadczonym pośrednikiem w handlu nieruchomościami.
W tych kilku zdaniach opisałam tylko postawy pracy agent nieruchomości. Jest to tylko czubek góry lodowej. Chcąc pracować jako pośrednik w handlu nieruchomościami trzeba mieć bardzo dużą odporność na stres. Transakcje na nieruchomościach są dosyć nerwowe. Bardzo często klienci przelewają swoje nastroje na pośrednika. Z tym trzeba umieć sobie radzić. Nie można poddać się nastrojom klientów.
Kolejną cechą jest umiejętność radzenia sobie z odrzuceniem. Pośrednik naprawdę musi wykonać setki telefonów by skojarzyć dwie strony transakcji. Większość tych rozmów nie przynosi żadnego efektu. Pośrednik słyszy „nie”. Nie jest łatwo pracować, gdy ciągle słyszysz odmowę. Trzeba zacisnąć zęby i pracować dalej. Trzeba poradzić sobie ze zniechęceniem, które cię ogarnia, gdy przykładasz się do pracy, a ciągle nie widać efektów.
I podstawa w pracy pośrednika w handlu nieruchomościami. Umiejętność dobrej komunikacji. Dla agenta nieruchomości komunikacja jest podstawą. I powiem wam, że nie wszystkiego można się nauczyć. Niektóre cechy trzeba mieć. Trzeba si e z nimi urodzić. Jedni po prostu umieją rozmawiać z ludźmi, inni nie. I nie wszystkiego można nauczyć się na kursach.
Nadal uważacie, że praca agent nieruchomości jest dla każdego, i że nie trzeba posiadać żadnych umiejętności by wykonywać tę pracę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here