Praca socjalna - studia

Praca na rzecz pomocy innym ludziom nigdy nie jest łatwa. W dzisiejszych czasach zdecydowanie brakuje nam empatii, która jest niezbędną cechą charakteru na tego rodzaju stanowiskach. Bez niej nie potrafimy wczuć się w sytuację drugiej osoby. Nieraz wydaje nam się, że jej problemy są wyimaginowane i wynikają chociażby z czystego lenistwa lub niepotrzebnego rozdrabniania trudności. A jednak nawet jeśli my sami jesteśmy bardzo silnymi jednostkami, które potrafią zupełnie samodzielnie o siebie zadbać, nigdy nie oczekując pomocy od innych, nie możemy zakładać, że całe nasze społeczeństwo powinno funkcjonować na podobnych zasadach. Niektórzy są od nas po prostu słabsi. Mają gorszą psychikę lub z powodu pewnych wydarzeń, do których doszło w ich życiu w okresie dzieciństwa, nie potrafią radzić sobie nawet z takimi sprawami, które dla nas są zwykłą codziennością. Praca socjalna studia dają nam szansę na pomaganie innym. Pozwalają nam na podjęcie takiej pracy, która stanie się ogromnym wsparciem dla całej ludzkości. Uczą nas tego, że nie jesteśmy jednostkami, a tworzymy stado, które musi sobie wzajemnie pomagać. A jeśli inni ludzie nie są w stanie nam tej pomocy zaoferować, to my powinniśmy zrobić to dla nich.

Studia związane z pracą socjalną za każdym razem, niezależnie od wybranej przez nas uczelni, mają dość podobny program nauczania. Zazwyczaj staje się on połączeniem przynajmniej kilku zróżnicowanych dziedzin nauki – wybór niektórych z nich może nas zaskoczyć, bo na pierwszy rzut oka wcale nie połączylibyśmy im ze świadczeniem pomocy. Na pewno nie zdziwi nas jednak to, że na takich studiach będziemy uczęszczać na zajęcia związane z socjologią oraz psychologią. Skupimy się również na pedagogice, która najprawdopodobniej zostanie rozdzielona na dwa odmienne działy – pedagogikę ogólną oraz pedagogikę specjalną. Do tego wszystkiego dojdą jeszcze zajęcia związane z zupełnie innymi dziedzinami, które na każdym roku nauczania mogą być nieco inne. Niby w tym momencie mogłoby się nam wydawać, że praca socjalna studia skupiają się w głównej mierze na teorii, ale jednak gdy sami się ich podejmiemy, przekonamy się bardzo szybko, że znacznie bardziej koncentrują się one na umiejętnościach praktycznych. Mają nas bowiem odpowiednio przygotować do świadczenia pomocy innym ludziom. A tutaj sama wiedza teoretyczna na pewno nie wystarcza.

Nawet jeśli do tej pory nie byliśmy jakoś specjalnie zainteresowani tym kierunkiem i nie wiedzieliśmy do końca, jak wygląda przykładowy dzień pracowników socjalnych, te braki szybko nadrobimy, spoglądając na charakter samych studiów. A jest on przede wszystkim praktyczny. Wynika to ze specyficznych oczekiwań wobec pracowników socjalnych. Najczęściej bowiem pomagają one słabszym jednostkom w przystosowywaniu się do życia w społeczeństwie. Nam samym może się to wydać dziwne, ale niektórzy nie potrafią sprostać oczekiwaniom dzisiejszego świata, a przez to ostatecznie potrafią zamknąć się w sobie, zrezygnować ze swojego rozwoju zawodowego i na tej podstawie utracić poczucie własnej wartości. Jako pracownicy społeczni będziemy musieli pomagać nie tylko tym wybranym jednostkom, ale często także i całym rodzinom. Występujące w niej konflikty mogą bowiem negatywnie oddziaływać na poszczególnych jej członków. Najbardziej cierpią na tym same dzieci. Te pochodzące z rodzin, w których często dochodziło do różnych konfliktów, sprzeczek i agresji, zazwyczaj powielają zachowania, których nauczyły się w młodości. A naszym zadaniem będzie to, by czemuś takiemu zapobiegać.

Praca socjalna studia nie są może szczególnie ciężkie, ale cała wiążąca się z nimi trudność polega na tym, co dzieje się po zakończeniu edukacji. Nagle zmierzamy się bowiem z szarą rzeczywistością. Poznajemy ciemne strony otaczającego nas świata, dostrzegając ostatecznie, jak liczne problemy mogą mieć znajdujący się w naszej przestrzeni ludzie. My musimy im pomagać, wpływając w taki sposób na jakość ich życia. Praca nie należy do najłatwiejszych, ale jest jedną z tych, które dają największą satysfakcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here