Prace na dachu

Coraz częściej na dachach budynków montowane są różnego typu urządzenia, np. anteny telewizyjne, anteny internetowe, urządzenia telefonii komórkowej czy klimatyzatory. Kiedyś prace na dachu dotyczyły zmiany pokrycia ewentualnie nielicznych prac monterskich. W obecnych czasach coraz więcej pracowników z różnych branż wchodzi na dachy w celu montażu powyższych urządzeń a jak wiadomo prace takie nie należą do najbezpieczniejszych dlatego warto wiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo swoje lub swojego pracownika podczas wykonywania obowiązków.

Czym jest asekuracja na dachu?

Asekuracja taka to używanie różnego rodzaju sprzętu, który pozwoli nam w bezpieczny sposób wykonać nasza prace na wysokości, ale podstawowym obowiązkiem jest przed rozpoczęciem pracy sprawdzić każdą cześć używanego sprzętu, aby mieć pewność, iż dany sprzęt jest w dobrym stanie i gotowy do użycia bez żadnych wad. Aby używać sprzętu asekuracyjnego trzeba przejść odpowiednie kursy, które naucz nas użytkować i dbać o sprzęt w poprawny sposób.

W celu ułatwienia i zadbania o bezpieczeństwo podczas prac na dachu zaczęto na nich montować systemy kotwiczące zwane również asekuracyjnymi, dzielą się one na 5 klas:

  • klasa A- stałe punkty montowane na powierzchniach płaskich, pionowych i poziomych;
  • klasa B-urządzenia kotwiące, które można przenosić w dogodne dla nas miejsce
  • klasa C-urządzenia asekuracyjne składające się z giętkich lin wykonanych ze stali, tworzą one poziome systemy asekuracji;
  • klasa D- tu wykorzystuje się poziome szyny kotwiczące;
  • klasa E- bezwładne masy kotwiczące.

Najczęściej stosowane są systemy klasy A, są one łatwe w instalowaniu i użytkowaniu oraz C, które wymagają zapoznania się z opisem prac wykonywanych na wysokości. Przed zamontowaniem każdego z powyższych systemów trzeba zapoznać się z budową dachu.

Poziome systemy asekuracyjne składają się z liny lub lin stalowych, punktów pośrednich i końcowych. Od rodzaju systemu zależy, w jaki sposób pracownik będzie się do niego podpinał, może to zrobić za pomocą karabinków inaczej zwanych zatrzaśnikami lub specjalnego wózka, który porusza się po linach.

Ochrona przed upadkiem to stosowanie balustrad i siatek ochronnych zaliczanych do ochrony zbiorowej, ochroną osobistą jest indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem.

System chroniący przed upadkiem obowiązkowo musi zawierać:

  • punkt kotwiczący- mogą one być stałe lub przenośne łączą one ze sobą podzespół łącząco- amortyzujący oraz konstrukcje nośną;
  • podzespół łącząco amortyzujący- łączy szelki bezpieczeństwa, które pracownik ma na sobie z punktem kotwiczącym;
  • szelki bezpieczeństwa- posiadają pasy barkowe oraz udowe i w takiej budowie są najbezpieczniejsze.

Więcej na temat asekuracji na dachu znajda Państwo na naszej stronie: https://asekuracje.pl/system-dostepu-do-elewacji-bocznej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here