Studia dla zdrowia

Studia związane ze zdrowiem publicznym cieszą się ostatnimi laty coraz większą popularnością, a sama dyscyplina również bardzo dynamicznie się rozwija. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż dobrze funkcjonujący system opieki zdrowotnej jest w stanie wyeliminować każdy negatywny czynnik, jaki tylko może pojawić się w życiu każdego z nas.

Takiemu stanowi rzeczy potrzebni są jednak wykwalifikowani specjaliści. Tacy, którzy bez najmniejszego problemu będą potrafili zadbać o nasze zdrowie. Masz szansę stać się jednym z nich. Jeśli interesujesz się naukami medycznymi i społecznymi, a także marzą ci się szerokie perspektywy zawodowe, studia na kierunku zdrowia publicznego mogą być dla ciebie najlepszym z możliwych wyborów.

Na szczęście wiele uczelni w Polsce oferuje ten właśnie kierunek. To sprawia także, iż zarówno program studiów, jak i wybór specjalności jest dla każdej uczelni indywidualny. Mimo tych różnic jednak, generalnie rzecz biorąc, studia na kierunku zdrowia publicznego oferują niezwykle bogatą wiedzę z zakresu ochrony zdrowia a także rozpoznawania czynników demograficznych, psychologicznych, społecznych i środowiskowych, wpływających na stan zdrowia każdego człowieka. Dają również szansę, aby zapoznać się z zasadami opracowywania programów profilaktycznych oraz wiadomościami z zakresu nauk ekonomicznych. Już same te informacje wystarczą, aby szerzej zainteresować się tym właśnie kierunkiem.

Studia, prowadzone na kierunku zdrowia publicznego, przygotowują do pracy w tych jednostkach administracji państwowej i samorządowej, których głównym zadaniem jest ochrona i promowanie zdrowia. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Studia te to prawdziwa kuźnia kadr centrów medycznych, firm farmaceutycznych czy nawet instytucji ubezpieczeń zdrowotnych. Absolwent zdrowia publicznego może także z powodzeniem brać udział w edukacji prozdrowotnej oraz tworzeniu programów profilaktycznych. Nie da się więc ukryć, że studia na kierunku zdrowia publicznego skutkują naprawdę ciekawymi i dość bogatymi perspektywami zawodowymi. Więc w tej chwili porzuć wszelkie wątpliwości co do wyboru kierunku studiów, jeśli jeszcze jakoweś posiadasz.

Jest jedna, jedyna droga, aby dostać się na te studia. Jest nią egzamin dojrzałości, z wyszczególnieniem takich przedmiotów, jak biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie. Oczywiście nie wszystkie, bo każda uczelnia zwraca uwagę na co innego w procesie rekrutacji. Faktem jest jednak, że musisz porządnie się przyłożyć do tych przedmiotów, jeśli marzą ci się studia na kierunku zdrowia publicznego.

Co się tyczy wiedzy, którą zdobędziesz po takich właśnie studiach, to trochę tego jest. Dysponowanie wiadomościami dotyczącymi systemu ubezpieczeń w Polsce, identyfikowanie czynników zagrażających zdrowiu jak również i zapobieganie ich występowaniu, przeprowadzanie badań epidemiologicznych i opracowywanie uzyskanych wyników, tworzenie programów profilaktycznych ,społecznych oraz zdrowotnych dopasowanych do aktualnego problemu, znajomość języka obcego w stopniu zaawansowanym, znajomość prawa z obszaru zdrowia publicznego a także znajomość systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz zasad współpracy pomiędzy różnymi instytucjami administracji samorządowej – to całkiem sporo. A to naprawdę bezcenna wiedza.

Natomiast jeśli zastanawiasz się, gdzie i w jakim charakterze znajdziesz zatrudnienie po takich studiach, spieszę z odpowiedzią. Możesz z powodzeniem zostać pracownikiem administracji instytucji medycznych, centrów medycznych, instytucji ubezpieczeń zdrowotnych, jednostek administracji państwowej i samorządowej zajmujących się ochroną zdrowia oraz przemysłu farmaceutycznego. Wybór jest zatem spory.

Studia z zakresu zdrowia publicznego oferują niezliczone uczelnie wielu miast naszego kraju, w tym Białej Podlaskiej, Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Sandomierza, Sopotu, Szczecina, Torunia, Warszawy i Wrocławia. Jest więc z czego wybierać, a jeśli interesuje cię konkretna oferta danej uczelni, wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło „zdrowie publiczne studia”, a wyświetlą ci się mnogości wyników. Miłej lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here