Studia mają przyszłość

Tytuł artykułu, który właśnie masz przed sobą, nie jest w żaden sposób mylny. To fakt. Studia mają przyszłość. Nic bowiem nie stanowi tak doskonałej szkoły życia i umiejętności dla każdego, wkraczającego w dorosłość młodego człowieka. To one określają drogę zawodową i ścieżkę kariery, którą będzie taki człowiek kroczył. A przynajmniej pomagają rozwijać własne „ja” i niezliczone, drzemiące chyba w każdym z nas talenty.

Nie wszystkie jednak. Bo poza konkretnymi studiami, naprawdę dającymi przyszłość i bardzo smaczny kawałek chleba, istnieją jeszcze takie – ni mniej, ni więcej – „zapchajdziury”. Czyli, innymi słowy, studia realizowane tylko po to, aby mieć jakiś dyplom. Sztuka dla sztuki. Nie radzę iść tą drogą, szczerze nie polecam. Dlatego też w niniejszym artykule zajmiemy się analizą kilku kierunków – naprawdę konkretnych, które bez wątpienia dadzą ci, młody człowieku, konkretną przyszłość. I dobry zarobek. Bez zbędnego zatem przedłużania, zapraszam do dalszej lektury. Dowiesz się z niej bowiem, co warto studiować.

Zanim zaczniemy mniej lub bardziej szczegółową analizę, tytułem wstępu zdradzę ci co nieco, o jakich kierunkach będzie mowa. A są to – można by rzec niezmiennie – finanse, informatyka, kierunki inżynieryjne, logistyka i transport oraz prawo. Jak więc widać, pewne kierunki zapewniają doskonałe zarobki już od lat – mam tu na myśli finanse, kierunki inżynieryjne oraz prawo. Niektóre zaś, choć stanowią pewnego rodzaju novum, powoli zaczynają zadomawiać się i w naszym kraju – tu szczególnie chodzi o informatykę oraz logistykę i transport. A teraz do rzeczy…

Finanse to rzecz niezwykle ważna, bez której żadna cywilizacja nie ma prawa bytu. Stąd też zapotrzebowanie na absolwentów kierunków związanych z finansami jest naprawdę ogromne. Bo im większa firma, tym większej liczby specjalistów potrzebuje. Kariera absolwenta studiów finansowych rozwija się stopniowo. Na początku, po odbyciu stażu lub praktyk, możesz otrzymać stanowisko młodszego specjalisty lub młodszego księgowego, a na tym stanowisku zarobki wahają się od trzech do czterech tysięcy złotych brutto. To dobry start. Gdy się wykażesz odpowiednim doświadczeniem i stażem pracy, czeka cię awans na starszego specjalistę lub starszego księgowego, a tu zarobki oscylują w granicach od sześciu do dziewięciu tysięcy złotych brutto. Wyżej w drabinie są już tylko managerowie lub kierownicy, ze średnimi pensjami od dwunastu do dwudziestu dwóch tysięcy złotych brutto oraz dyrektorzy finansowi, zarabiający nawet powyżej trzydziestu tysięcy złotych brutto. Zdecydowanie warto studiować na kierunkach związanych z finansami.

Również informatyka i związane z nią kierunki stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Oczywiście, jeśli zamierzasz pracować w tej branży, nie możesz pozwolić sobie na opóźnienia – musisz być na bieżąco ze wszelkimi technologiami, bo inaczej zbyt wiele nie zarobisz. Zarobki po studiach informatycznych również przedstawiają się imponująco – już jako młodszy programista będziesz w stanie zarobić od pięciu do sześciu tysięcy, jako programista – od siedmiu do czternastu tysięcy złotych brutto, natomiast jako starszy programista lub IT manager – od dwunastu do dwudziestu tysięcy złotych brutto. To też bardzo opłacalny kierunek.

Równie opłacalne są kierunki inżynieryjne. Już jako zwykły inżynier masz bowiem możliwość zarabiania od pięciu do dwunastu tysięcy złotych brutto, jako kierownik lub dyrektor techniczny – od dwunastu do dwudziestu pięciu tysięcy złotych brutto, natomiast jako dyrektor zakładu – nawet powyżej dwudziestu tysięcy złotych brutto.

Logistyka i transport to kolejny, niezwykle opłacalny kierunek studiów. Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu logistyki stale rośnie, a i zarobki są całkiem przyzwoite – od trzech do sześciu tysięcy złotych brutto dla specjalisty do spraw logistyki, od dziesięciu do piętnastu tysięcy złotych brutto dla kierowników magazynu oraz od piętnastu do dwudziestu pięciu tysięcy złotych dla dyrektora logistyki.

Na koniec mamy klasyk w postaci prawa. Już młodszy prawnik zarabia od trzech do ośmiu tysięcy złotych brutto, prawnik w kancelarii – od dziesięciu do dwudziestu tysięcy złotych brutto, natomiast partner kancelarii – od trzydziestu do nawet sześćdziesięciu tysięcy złotych.

Teraz już wiesz mniej więcej, co warto studiować. Jeśli masz predyspozycje co do któregoś z wymienionych kierunków, to nie zastanawiaj się dłużej. Wiesz, co masz robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here