Studia przyszłości!

W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia studiów nie ma już takiego znaczenia jak kilkanaście lat temu. To, że u kończymy z pozytywnym wynikiem nasz kierunek studiów, nie gwarantuje nam, że znajdziemy potem pracę. Zanim zaczniemy przyglądać kierunki studiów, na które możemy się udać, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Warto jest wcześniej przejrzeć oferty pracy w dziedzinie, która nas interesuje, Możemy w ten sposób zminimalizować ryzyko tego, że nie będzie dla nas pracy Po ukończeniu studiów. Dobrą praktyką jest również, udanie się na targi pracy i rozmowa z przedstawicielami poszczególnych firm, o tym, czy planują zainwestować w nowe produkty oraz w rozwój. Zebrane w ten sposób informacje Będą bardzo pomocne przy wyborze naszego kierunku studiów. Patrząc na dzisiejszy rynek, można od razu powiedzieć, że kilka dziedzin nauki rozwija się dużo szybciej niż inne i właśnie tam powinniśmy szukać naszej przyszłej pracy.

Jakie są przyszłościowe kierunki studiów?

Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, myśląc o przyszłości, jest rozwój branży IT. Z oprogramowaniem, które tworzą Programiści oraz architekci oprogramowania mamy styczność niemalże każdego dnia. Gotując wodę na herbatę, używamy czajnika, który przy pomocy specjalnie napisanego oprogramowania. Oprogramowanie to odcina dopływ prądu do grzałki, jeśli temperatura wody osiągnie wyznaczoną wartość. Dzięki programistom możemy bezpiecznie używać pralki, z myślą, że nasze pragnienie zostanie zniszczone. Gdyby nie programiści, tonaż lodówki nie działałyby tak sprawnie oraz nie byłyby takie energooszczędne. Więc, jakie przyszłościowe kierunki studiów wybrać?

Pierwszym kierunkiem, który jest wart uwagi, jest oczywiście informatyka. Informatyka jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów wyższych. Ubiegłym roku na jedno miejsce na Politechnice Warszawskiej zgłosiło się ponad 20 osób. Nie tylko informatyka, cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród kandydatów na studentów, również kierunki pokrewne takie jak: elektronika, telekomunikacja, teleinformatyka, automatyka i robotyka, inżynieria oprogramowania itp. Poprzez studiowanie któregoś z wyżej wymienionych kierunków mamy możliwość pracy w przyszłości w branży IT.

Podczas składania sobie życzeń noworocznych, zawsze życzymy sobie dużo zdrowia. Mówi się również, że zdrowie jest najważniejsze oraz że trzeba o nie dbać. Dziedziną nauki, która zajmuje się zdrowiem, jest medycyna. Badania rynku pracy mówią, że w Polsce jest za mało lekarzy. Ludzie zawsze będą chorowali, ponieważ się starzeją oraz wirusy ulegają co roku nowy mutacją. Poprzez nieuwagę, codziennie zderzają się wypadki na drogach. Jeżeli chcemy nabyć leki niezbędne do regeneracji naszego zdrowia, udajemy się wtedy do apteki. Apteka pracują farmaceuci, są to ludzie po 5-letnich studiach medycznych, specjalnie do tego zawodu przystosowanych. Na medycynę bardzo trudno jest się dostać. Aby mieć jakiekolwiek szanse, należy zdawać na maturze rozszerzenia z następujących przedmiotów: chemia, fizyka, biologia. A jeżeli chcemy być lekarzami, musimy być gotowi na setki stron nauki na pamięć oraz 6-letnie studia dzienne. Po studiach czeka nas rok specjalizacji, a następnie 5 lat pracy jako stażysta. Dopiero po tym okresie możemy zacząć pracę jako pełnoprawny lekarz.

Do przyszłościowych kierunków studiów należy również, zarządzanie. Wszędzie są potrzebni specjaliści, ale również potrzebny jest ktoś, kto powie tym specjalistom, co mają robić. Kierunek zarządzanie daje nam ogromne możliwości rozwoju. W każdej większej firmie z branży IT bądź przemysłu ciężkiego Potrzebni są ludzie do kierowania pracownikami. Jestem bardzo ciekawy zawód, ponieważ nigdy nie zdarzają się 2 takie same sytuacje. Osoba kończąca kierunek zarządzanie może być: dyrektorem szkoły, dyrektorem banku, kierownikiem zmiany, menedżerem w firmie zajmującej się tworzeniem oprogramowania itp.

Podsumowując przyszłościowe kierunki studiów to takie, w których rynek cały czas się rozwija. Bądź takie, które istnieją od setek lat jak lekarz. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział jaki kierunek studiów wybrać dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here