Własny biznes

Każdy marzy o tym, by nie musieć pracować na kogoś. Wszyscy chcemy osiągnąć sukces i zacząć pracować na siebie.
Założenie firmy nie jest zbyt trudne, ale trzeba mieć czas, zazwyczaj pieniądze i oczywiście dobry pomysł.
Oczywiście założenie działalności gospodarczej czyli własnego biznesu wiąże się z pewnym ryzykiem aczkolwiek jeśli dobrze zaplanujemy rozwój firmy to mamy duże szanse na sukces.
Założenie własnej działalności jest z pozoru proste. Zaczynamy od pomysłu na biznes i zidentyfikowaniu w jaki sposób chcemy zarabiać pieniądze na własny rachunek czyli określamy jaki biznes chcemy otworzyć.
Jeśli już wymyśliliśmy pomysł i stwierdziliśmy, że to właśnie on jest wart zachodu to składamy wniosek do CEIDG czyli po prostu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Taki wniosek możemy złożyć tradycyjnie czyli udając się do biura. Taka metoda jest dobra, ponieważ osoba przyjmująca nasz wniosek będzie mogła sprawdzić od razu czy nie ma jakiś większych błędów. Takie biura znajdują się w urzędach gminy. Wniosek możemy złożyć także nie ruszając się z domu czyli elektronicznie przez internet. To z pewnością świetna opcja dla osób, które na przykład jeszcze pracują i nie mają czasu na bieganie po urzędach.
Aby firma miała szansę znaleźć się w rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej trzeba podać we wniosku następujące dane:
– adres pod jakim będzie mieściła się siedziba firmy. Jeśli zamierzamy otworzyć na przykład biuro rachunkowe i nie chcemy ryzykować wydatkami związanymi z wynajmem lokalu to możemy otworzyć firmę w domu. Wtedy podajemy adres pod jakim mieszkamy.
– numer NIP oraz numer PESEL
– kod naszej działalności gospodarczej, który składa się z pięciu znaków, które zostały ułożone według Polskiej Klasyfikacji Działalności
– adres mailowy firmy oraz numer telefonu do kontaktu. Te dane są oczywiście dobrowolne i nie mamy obowiązku ich wpisywać. Podanie numeru telefonu i adresu mailowego zależy tylko i wyłącznie od naszych chęci.
– rodzaj opodatkowania czyli to jaki podatek jest pokładany na nasze usługi
– datę rozpoczęcia działalności czyli datę kiedy chcemy zacząć pracować w naszej firmie.
– dane rachunku bądź rachunków bankowych- czyli numery rachunków bankowych, imię i nazwisko ich właściciela, adres siedziby firmy
Wniosek, który składamy do CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy bezpośrednio wiąże się ze zgłoszeniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Krusu oraz Gusu i naczelnika urzędu skarbowego.
Jest to wielkie ułatwienie dla osób fizycznych, które zakładają własną działalność oraz ogromna oszczędność czasu.
Po złożeniu wniosku do CEIDG przedsiębiorca może zacząć pracować na własny rachunek.
Jeśli chodzi o wybór formy opodatkowania to młody przedsiębiorca ma kilka metod do wyboru, a mianowicie:
– opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej osiemnastu procent do trzydziestu dwóch procent- takiej formy przedsiębiorca nie jest zobowiązany zgłosić do urzędu skarbowego, ponieważ taka forma przyznawana jest z automatu
– opodatkowanie według stawki dziewiętnastu procent- jest to stawka jednolita- taką formę należy zgłosić do urzędu skarbowego. Taka forma jest z pewnością opłacalna, ponieważ niezależnie od dochodów będziemy płacić ciągle dziewiętnaście procent.
– ryczałt od przychodów ewidencjowanych- taki podatek odprowadza się tylko i wyłącznie od przychodu. Byłoby to świetne rozwiązanie aczkolwiek nie każdy może korzystać z tej metody. Przy wyborze tej metody trzeba pamiętać także o tym, że nie możemy odliczać kosztów uzyskania przychodu.
– karta podatkowa- opcja dostępna tylko dla osoby, która nie korzysta z usług innych firm, jej lub jego małżonek nie prowadzi takiej samej działalności gospodarczej oraz nie zatrudnia żadnych pracowników w oparciu o umowę zlecenie bądź umowę o dzieło.
Należy pamiętać także o tym, że istnieje taka formuła jak ulga na start i może skorzystać z niej każdy, kto dopiero zaczyna przygodę z własnym biznesem. Jest to ulga nakładana na odprowadzanie składek do Zusu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here