W wakacje praca czy odpoczynek?

Wydawałoby się, że kiedy kończy się rok szkolny, jedyne, o czym myślą młodzi ludzie to dwa miesiące słodkiego lenistwa. Wybiegają ze świadectwami ze szkoły z solidnym postanowieniem, że od tego momentu przez 8 tygodni nie skalają się pożyteczną pracą.
Być może spędzą wakacje na wczasach (z rodzicami?), na obozie turystycznym lub po prostu pod namiotem ze znajomymi. Pojadą w góry, nad morze albo wybiorą zwiedzanie świata i wyruszą w podróż w niezbadane jeszcze przez siebie rejony.
Bardzo kusząca jest perspektywa nicnierobienia, śmiechu, zabawy i ładowania akumulatorów na kolejny rok szkolny.
Przecież od września znów czeka ich siedzenie przez wiele godzin w szkolnych ławkach, przyswajanie materiału kolejnego roku, dawanie z siebie najwięcej jak potrafią. Do tego trzeba się przygotować i odpowiednio nastawić. Wakacje są nagrodą po roku pełnym starań i wyrzeczeń.
Czy każdy młody człowiek podchodzi z takim nastawieniem do tematu wakacji?
Okazuje się, że nie każdy. Wielu uczniów i studentów już pod koniec roku szkolnego rozgląda się za atrakcyjnym zajęciem, które w czasie wakacji pozwoli im zarobić fundusze na finansowanie swoich potrzeb w ciągu kolejnego roku. To prawda, że wiele z tych potrzeb zaspokajają nadal rodzice, ale kieszonkowe nie zawsze starcza na poważniejsze zakupy młodzieży. Może się na przykład zdarzyć, że rodzice kupili słuchawki do telefonu, a one w niewyjaśniony sposób następnego dnia zniknęły. Nie pomaga szukanie wszędzie, pytanie znajomych, czy nie znaleźli — nie ma ich, zapadły się pod ziemię. Na drugi zestaw rodzice już nie dadzą pieniędzy. Wtedy przydaje się, kiedy uczeń ma własne fundusze i może za nie kupić nowy sprzęt, który przecież jest mu niezbędny.
Własne pieniądze to też wielki skarb, kiedy do kina wchodzi właśnie genialna super nowość, a kieszonkowe z tego miesiąca zostało wydane tak właściwie już dwa tygodnie temu. W tej sytuacji też można sięgnąć po własne zasoby i ze znajomymi lub ulubioną koleżanką wybrać się na seans, kupując przy okazji dużą porcję popcornu i ulubiony przez młodzież napój gazowany.
Sytuacji, w których posiadanie osobistych oszczędności jest zbawienne dla młodego człowieka, jest naprawdę bardzo dużo. W celu ich zdobycia świetnie sprawdza się właśnie praca wakacyjna dla młodzieży. Uczniowie mogą podejmować przeróżne działania zarobkowe w czasie tych upalnych wakacyjnych miesięcy. Możliwości jest wiele w zależności od miejsca zamieszkania lub gotowości do wyjazdu.
Pozostając w miejscu zamieszkania uczniowie, którzy są świetni w jakimś przedmiocie, dostają z niego bardzo dobre oceny takie jak 5 lub 6 i te oceny dokładnie odzwierciedlają ich wiedzę, mogą zaoferować wakacyjne korepetycje kolegom, którzy radzą sobie z tym przedmiotem gorzej. Uczeń, który dobrze wytłumaczy dany przedmiot, może być dużo lepszym korepetytorem niż zawodowy nauczyciel, ponieważ rozumie swojego rówieśnika dużo lepiej niż osoba dorosła.
Również w miejscu swojego zamieszkania można rozejrzeć się i popytać znajomych i sąsiadów. Może w okolicy jest osoba starsza, która potrzebuje pomocy w posprzątaniu mieszkania i zrobieniu zakupów? Może mieszka obok młoda mama, która ma maleńkie bliźniaki potrzebujące non stop jej uwagi i z radością skorzysta z propozycji pomocy przy nich, zabawienia jednego, podczas gdy ona zajmuje się drugim, będzie potrzebowała pomocy na spacerze czy podczas zakupów? Na pewno chętnie skorzysta ze wsparcia oferowanego przez młodą osobę.
Młodzież otwarta na pracę wyjazdową może poszukać ofert pracy nad morzem lub w górskich miejscowościach turystycznych. Pracując w ten sposób, można zajmować się obsługą stoisk handlowych przy deptakach lub wejściach na plażę. Młodzi ludzie często wykonują modne latem kolorowe warkoczyki lub zmywalne tatuaże. Sprzedają maskotki i pamiątki czy też obsługują budki gastronomiczne.
Młode osoby lubiące dzieci i pracę z ludźmi mogą zgłosić się jako opiekunowie na kolonie i obozy dziecięce.
Możliwości pracy wakacyjnej dla młodzieży jest bardzo dużo. Na pewno ktoś, kto uważnie rozejrzy się w ofertach oraz po prostu po swojej okolicy znajdzie dla siebie świetne źródło finansów na kolejny rok szkolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here