Generalny wykonawca to specjalistyczna firma budowlana, która zajmuje się wykonawstwem budowlanym danej inwestycji na zlecenie inwestora. Zakres prac obejmuje zazwyczaj takie prace jak budowa i montaż elementów niezbędnych do wykonania danej inwestycji. Inwestycja, w której uczestniczy generalny wykonawca i generalny inwestor powinna być realizowana w oparciu o umowę generalnego wykonawstwa, która precyzuje obowiązki poszczególnych stron.
Do jednego z rodzajów przeprowadzenia budowy, znacznie bezpieczniejszym niż system znany wszystkim system gospodarczy jest przekazanie odpowiedzialności za prace budowlane i montażowe firmie budowlanej. Taka budowa jest wtedy realizowana w systemie generalnego wykonawstwa. Generalny wykonawca będzie ponosił odpowiedzialność za wszystkie prace budowlane, zlecone mu w ramach umowy, a także może współpracować z podwykonawcami, jednak to on jest odpowiedzialny za nieprzekraczanie obowiązujących terminów oraz jakość wykonanych prac. Zazwyczaj także na generalnym wykonawcy spoczywa obowiązek doboru podwykonawców i rozliczanie ich z prac wykonanych w trakcie budowy. Generalny wykonawca jest partnerem inwestora i koordynatorem prac budowlanych. Głównym warunkiem sprawnego, bezproblemowego i bezpiecznego wykonania robót budowlanych jest wybór sprawdzonego generalnego wykonawcy.
Sprawdźmy rekomendacje danej firmy
Pierwszym krokiem, który zazwyczaj jest najłatwiejszy do sprawdzenia to zapoznanie się z rekomendacjami.. Jest to sposób najpopularniejszy, a czasami także najbardziej wiarygodny. Zacząć powinniśmy od opinii znajomych firm lub firm partnerskich, które korzystały już z usług generalnego wykonawcy.
Opinie o danym wykonawcy w Internecie
Kierując się opiniami warto sprawdzić wpisy, posty i artykuły na temat interesującej nas firmy, które znajdują się w Internecie, szczególnie na forach dotyczących tematyki budowlanej. Często dowodem dobrze wykonanych prac budowlanych są referencje wystawione przez inwestorów tuż po zakończeniu inwestycji. Niektóre z nich mogą być umieszczone na stronie internetowej firmy lub mogę one być także udostępnione nam w inny sposób po wcześniejszym zapytaniu.
Sprawdźmy zrealizowane inwestycje
Duża liczba zrealizowanych inwestycji może świadczyć o dobrej jakości wykonanej pracy budowlanej i bezproblemowej współpracy w poprzednimi inwestorami. Ilość wykonanych z sukcesem inwestycji gwarantuje duże doświadczenie danej firmy budowlanej w realizacji inwestycji. Szczególnie istotne jest doświadczenie w budowie inwestycji podobnych do tej jaką chcemy zlecić generalnemu wykonawcy. Wykonawca, który jest obecny na rynku od wielu lat i zrealizował wiele projektów jest bardziej wiarygodny, niż firma za która nie stoi wieloletnie doświadczenie lub wykonała w przeszłości jedną lub dwie realizacje.
Zaplecze techniczne, finanse i zadłużenie
Wybranego wykonawcę należy zapytać także o formalno-prawne aspekty działalności. W szczególności liczbę pracowników, posiadany sprzęt budowlany oraz realizowane projekty. Można także sprawdzić dane o obrotach firmy i jej zyskać jeżeli jest to spółka prawa handlowego i publikuje bilanse. Wybierając generalnego wykonawcę warto także sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Długów, dzięki czemu zyskamy pewność, że firma nie została wpisana na listę dłużników. Pozwoli to uniknąć problemów z prowadzeniem inwestycji wynikających z zadłużenia firmy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Stacon, która świadczy usługi budowlane w charakterze generalnego wykonawcy budowlanego. Więcej informacji o firmie znajdziecie Państwo na stronie firmowej Stacon.