Wady i zalety biznesu franczyzowego

Mało osób tak naprawdę wie czym jest franczyza, nie wiedzą też, że spotykają ją w swoim życiu na każdym kroku. Franczyza to nic innego jak prowadzenie swojego własnego biznesu pod szyldem wielkiej sieci, która znana jest na całym świecie albo w danym kraju. Najpopularniejszym przykładem franczyzy jest restauracja sprzedająca kanapki z wołowiną z dużym M w logo. Tak, chodzi o McDonalda. Inna restauracja w szybkim czasie wzięła przykład z burgerowego biznesu i również zaczęła zakładać sieć swoich kurczakowych restauracji. Dało to początek nowemu modelowi biznesu, jakim jest franczyza. Pomysł na biznes franczyza jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób odważnych oraz przedsiębiorczych, zazwyczaj trzeba mieć też swoją gotówkę na start, czasem są to bardzo duże kwoty. Na przykład, aby zostać właścicielem swojego lokalu z hamburgerami potrzeba ponad miliona złotych wkładu własnego. Musisz też mieć półtora roku szkoleń, na ten czas wiele osób przeprowadza się do stolicy. Nie zawsze przejdziesz pomyślnie weryfikację, musisz być naprawdę wiarygodnym partnerem biznesowym, aby McDonald ci zaufał. To samo tyczy się KFC. Opłata franczyzowa jest na bardzo wysokim poziomie, musisz też dzielić się swoimi zyskami. Kiedy nie masz tyle pieniędzy, a bardzo chcesz zostać partnerem w wielkim biznesie, możesz wejść w jakaś sieć spożywczą. Najbardziej znane w naszym kraju są sieci takie jak: Lewiatan, Stokrotka albo Żabka. Swoją strukturę opierają właśnie na sklepach franczyzowych, pozwala to na niesamowitą ekspansję. Zazwyczaj partnerzy są zadowoleni z takiego układu. Korzyści są na pewno obopólne.  Franczyzodawca daje swoje logo oraz markę, a franczyzobiorca prowadzi najlepiej jak potrafi swój punkt – lokal.

Największe zalety biznesu franczyzowego od strony franczyzobiorcy

Franczyzobiorca dostaje wszystko co potrzebne na start, aby biznes dobrze funkcjonował – markę i logo. Nie musi martwić się o to, że ktoś nie rozpozna jego firmy i, że na reputację będzie musiał pracować całe miesiące, a nawet lata. Zazwyczaj są to już bardzo znane marki, do których ludzie mają zaufanie. Dodatkowo partner franczyzowy może oferować swoje produkty w naprawdę atrakcyjnych cenach, obowiązują go promocje, które aktualnie ma dana sieć. Nie musi też martwić się o reklamę, o to dba cała sieć franczyzodawcy. Czasami partnerzy otrzymują wszystkie dostawy, nie muszą martwić się o logistykę oraz o spedycję. O materiały reklamowe dla swoich współpracowników również troszczy się główny przedsiębiorca. Są to największe plusy, warto też wspomnieć o tym, że franczyzodawca na początku pomaga w doborze lokalu, pomaga załatwiać wszelkie potrzebne pozwolenia na budowę. Również sama budowa budynku, w którym powstanie punkt franczyzowy jest nadzorowana przez samego franczyzodawcę. Można powiedzieć, że na początku jesteśmy prowadzenie za rękę. Wszelkie szkolenia oraz kursy organizowane są odgórnie, a my powinniśmy brać w nich udział.

Największe wady biznesu franczyzowego

Największą wadą jest to, że nie mamy szansy na stworzenie własnej marki, działamy zawsze pod szyldem znanej marki. Zwykle nie ma miejsca też na innowacje, musimy działać według ściśle określonych zasad oraz norm, które zmuszeni jesteśmy podpisać. Musimy posługiwać się nazwą handlową. Wejście do niektórych sieci jest bardzo drogie i może nam się po prostu nie opłacać inwestowanie takiej kwoty. Kwoty mogą zwracać się dopiero po kilku latach prowadzenie działalności gospodarczej, możemy też nie dostać przedłużenia naszej umowy na następne lata działalności. Zostajemy wtedy na lodzie i nie możemy oczekiwać zwrotu naszej inwestycji. Pamiętać należy też o tym, że co miesiąc musimy dzielić się zyskami. Kiedy jest to procent od naszych obrotów to mamy mniejszy kłopot – gorzej, gdy musimy co miesiąc odprowadzać daną kwotę niezależnie od tego ile zarobimy w danym okresie.

Mamy też możliwość wejścia w nieco tańsze franczyzy, ostatnio popularne stają się małe kioski z gazetami albo z serwisami telefonów lub z komisami. Można też założyć punkt usuwania tatuażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here